Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organik tarım, köye turist getirdi

Giriş Tarihi: 20.11.2013 14:45

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün katkılarıyla Buğday Derneği'nin yürüttüğü "Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası" (TaTuTa) Projesi kapsamında Kayseri'nin Bünyan İlçesi Karahıdır köyü'ne turist geldi.

Organik Sebze ve Meyve yetiştiricisi Köy Muhtarı Süleyman Orhan'a misafir oldular. Karahıdır köyünde yapılan organik tarım, hayvancılık, köyün doğal güzellikleri, kültürel özellikleri ve tarım potansiyeli konularında yerinde bilgiler verildiği belirtildi.

'Türkiye'yi yakından tanımak, çiftçilerle iletişim kurmak, doğal yaşamla iç içe olmak, buradaki tarımsal faaliyetleri ve kültürü yakından gözlemlemek için geldik' diyen Turistler, domatesi ile ünlü köyde bol, bol domates ve ekolojik ürünler tüketerek, hem çalışıp hem de tatil yapan turistler, Türkiye'de olmaktan ve tarlada çalışarak tatil yapmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Köylerin de yaklaşık iki yıldır organik tarım yapıldığını ve Buğday Derneği üyesi olduğunu anlatan, evli ve 5 çocuk babası Süleyman Orhan ise üretilen ürünlerin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün katkılarıyla il ve ilçede kurulan organik pazarlarda değerlendirme imkanı bulduklarını söyledi.

Köy Muhtarı Süleyman Orhan, söz konusu proje kapsamında Malezyalı turistlerin iki gün köylerin de misafir olarak kaldıklarını, gönüllü turistlere meyvecilik ve tarımsal faaliyetleri hakkında bilgi verdiklerini, diğer yandan ise Türk örf ve adetleri ile misafirperverliğini yansıtmaya çalıştıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organik tarım, köye turist getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz