Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli mültecilerin dramı yürek dağlıyor

Giriş Tarihi: 15.1.2014

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kayseri'ye yerleşen Suriyeli 21 mültecinin yaşamı havaların soğumasıyla adeta drama dönüştü

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 3 aile, Suriye'nin Halep şehrindeki çatışmalardan kaçarak Kayseri'ye geldi. Kocasinan'a bağlı Mimarsinan Mahallesi'nde 160 liraya kiraladıkları bodrum katta kalan mültecilere, mahalle sakinleri destek verdi. Mahallelinin battaniye, yorgan ve sünger yatak verdiği, zaman zaman da yemek yardımı yaptığı Suriyeliler'in yaşadığı dram ise yürekleri burktu.

ANNELERİ ÖLDÜ

Kayseri'de soğuk bodrum katta yaşam mücadelesi verenler arasında, Halep'te rejim güçlerinin saldırısı sonucu annelerini kaybeden Usame (8), Udey (6), Secettin (5) ve Zeynep (3) de var. Babalarının da eşinin intikamını almak için Özgür Suriye Ordusu'na katılmasıyla ortada kalan 4 çocuğun, akrabaları tarafından Kayseri'ye getirildiği belirtildi.

ÇOCUKLAR UZANACAK YARDIM ELİ BEKLİYOR
Öğrendikleri birkaç cümle Türkçe ile annelerinin "cenaze" olduğunu söyleyen çocukların isteği bot, çikolata ve kaban… Günlerdir banyo yapamadıklarını ve tek umutlarının çevredeki komşular olduğunu söyleyen diğer Suriyeli aileler ise bir evde 21 kişi kaldıklarını, yer yataklarında 4'erli 5'şerli şekilde yattıklarını dile getirdi. Giysi, battaniye ve yakacak ihtiyaçları olduğunu ifade eden aileler, yetkililerden ve hayırseverlerden yardım desteği bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli mültecilerin dramı yürek dağlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz