Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onlar artık çoban değil "sürü yöneticisi"

Giriş Tarihi: 24.1.2014 15:27

Konya'da 3 haftalık eğitimi tamamlayan çobanlar, "sürü yönetimi elemanı" sertifikası alacak.

Konya'da 3 hafta eğitim gören çobanlar, "sürü yönetim elemanı" sertifikası alma hakkını elde etti. Eğitimi tamamlayanlara sertifikalarının önümüzdeki günlerde verileceği bildirildi.

Karatay İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğince, ilçeye bağlı köy ve beldelerdeki çobanlara "Sürü Yönetim Elemanı Kursları" veriliyor.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Esat Altuntaş, kursun verildiği Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü sahasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Konya ekonomisinde küçükbaş hayvancılığın rolünün büyük olduğunu söyledi.

Küçükbaş hayvancılıkta kalite, verimlilik ve karlılığı artırarak, sürdürülebilirliği sağlama amacında olduklarını belirten Altuntaş, bu amaçla ilde ilk kez Sürü Yönetim Elemanı Kursu açtıklarını ifade etti.

Bu kurslarda şu ana kadar 299 kişiye eğitim verdiklerini anlatan Altuntaş, şunları kaydetti:

"İlçemizde 5 merkezde bu kursları açmayı planlıyoruz. 500'den fazla kişiye eğitim vereceğiz. Eğitimlere talep oldukça fazla. Diğer ilçelerden, hatta il dışından arayıp kurslara katılmak isteyenler var. Eğitimler hem teorik hem de sahada uygulamalı şekilde yapılmaktadır. 3 haftalık eğitim sonucunda başarılı olanlara sertifikaları verilecek. Eskiden çobanlık, bizim resmi kayıtlarımızda meslek olarak tanımlanmıyordu. Çobanlık; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın İŞKUR ile çalışması sonucu açılan kurslarla, tanımlanmış meslek haline gelmiş olacak. İnanıyoruz ki bu eğitimler sonunda ilçemiz küçükbaş hayvancılığında tecrübeli sürü yöneticilerinin katkısıyla, büyük gelişme sağlayacak."

Kursiyer Bekir Koçak da 3 haftalık eğitimin kendisine çok yararı olduğunu dile getirdi.

Yıllardır yaptığı çobanlıkta öğrenemediği bazı bilgileri, bu kurs sayesinde öğrendiğini aktaran Koçak, "Eğitimlerde koyunların bir arada tutulması, hastalıklarla savaş ve hayvan ölümlerinin önüne geçilmesi konularında bilgi aldım. Kurs sonunda aldığım sertifikayla, yaptığım işe daha tecrübeli şekilde devam edeceğim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onlar artık çoban değil "sürü yöneticisi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz