Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetimin halinden en iyi Vali anlıyor

Giriş Tarihi: 29.1.2014

Erzurum'da çocuk yaştayken babasını kaybeden Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı, kendi kaderini yaşayan yetim çocuklara ve annelerine umut olacak projelere imza atıyor

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı henüz ilkokul 5'inci sınıftayken babasını kaybetti. Erzurum'un sert iklimin de annesiyle çok çileli günler yaşayan Yazıcı, zorluklarla baş ederek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Eğitimini başarıyla tamamlayan Yazıcı, kaymakamlık sonra da valilik yaptı. Babasız büyümenin hüznünü yüreğinde taşıyan Vali Yazıcı, hiçbir zaman kendisi gibi yetim çocukları unutmadı. Görevlendirdiği her ilde ilk çaldığı kapı yetiştirme yurtları oldu. Yozgat'ta da Hami- Yet Projesi'ni hayata geçiren Vali Yazıcı, yetimlere manevi destek annelerine ise kurslarla iş imkânı sağlıyor. Hami-Yet Projesi, babasını kaybetmiş çocukların desteklenip, topluma kazandırılması adına önemli bir görevi yerine getiriyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca tüm illerde de uygulanabilecek sosyal bir proje olarak ön plana çıkıyor. Yazıcı proje kapsamında Yozgat'ta 2 bin yetim ve annesinin sorunlarını dinledi. Çocukların maddiyattan çok manevi desteğe ihtiyaç duyduğunu ifade eden Yazıcı, her fırsatta yetim çocukları alıp, luna parka, sinemaya ya da şehri gezmeye çıkıyor. Yazıcı, tüm devlet kurumlarında yetim ve dul kadına pozitif ayrımcılık yapılması için çalıştıklarını söyledi. Yazıcı, "Bu ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalar planlanması ve uygulanması amacıyla, ilgili tüm kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği halinde hareket edilerek, çocuklarımıza ve annelerimize psikososyal destek vermeyi amaçlıyoruz" diye konuştu. Peygamberimizin de yetim olduğunu anımsatan Vali Yazıcı, "Peygamberimiz yetim çocuklara ayrı bir şefkati vardı. Evinin kapıları yetim çocuklar için sonuna kadar açıktı. Kendisi de yetim olarak büyüdüğü için, yetimliğin ne kadar acı ve zor olduğunu biliyordu. Yetimlere olan merhametinden dolayı, devamlı olarak onları korur, haksızlığa uğradıkları zaman haklarını arardı. Biz de Hami- Yet Projemiz ile çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz. Bizim de en büyük sevinç kaynağımız bu olacak" diye konuştu.

ANNELERE MESLEK KURSU
Vali Abdülkadir Yazıcı, Hami-Yet annelerine yönelik açılan aşçı yardımcılığı ve ipek bez dokumacılığı kursu ile de annelerin kendi ayakları üzerinde durmaları için meslek edindirdiklerini kaydetti. Yazıcı, "3 ay sürecek bu kursumuza 15 Hami-Yet annemiz devam ediyor. Haftada 30 saat ders gören annelerimiz kurs bitiminde aşçı yardımcılığı belgesi alacak. Bu belgeyi aldıktan sonra dilerlerse aşçılık kursuna da devam ederek kendilerini bu alanda geliştirecekler. İŞKUR'un meslek edindirme kursları süresince cüzi de olsa bir gelir elde ederken iyi bir meslek sahibi de olabilecekler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetimin halinden en iyi Vali anlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz