Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuklu Müzesi Kayseri'de açıldı

Giriş Tarihi: 26.2.2014

Selçuklu dönemine ait tarihi eserler ve birbirinden ilginç dijital uygulamaların yer aldığı Selçuklu Uygarlığı Müzesi ziyarete açıldı

Dünyanın ilk ve tek Selçuklu Müzesi Kayseri'de hizmete girdi. Selçuklu dönemine ait tarihi eserler ve birbirinden ilginç dijital uygulamaların yer aldığı Selçuklu Uygarlığı Müzesi'nin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Selçuklu medeniyetine olan borcu ödemenin, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

BUGÜNE KADAR ANLATILMADI
Anadolu'nun en önemli medeniyetlerinden olan Selçuklu'nun bugüne kadar anlatılamadığını vurgulayan Özhaseki, "Genlerimizde Selçuklu'nun kanı var. Ahlakımızda Selçuklu'nun prensipleri var. Seyyid Burhaneddin 1200'lü yıllarda Kayseri'de manevi eğitim vermiş. Ahi Evran atalarımıza meslek öğretmiş ve ticaretin prensiplerini koymuş. Onlar bizim geçmişimizdir" dedi.

PROJENİN BAŞLANGICI
Selçuklu Uygarlığı Müzesi'nin, "Kültür Yolu" projesinin başlangıç noktası olduğunu ifade eden Mehmet Özhaseki, "Kültür Yolu'na buradan başlayanlar önce meydana gidecekler. Meydanda medreseleri, Kapalı Çarşı'yı, Kayseri Kalesi'ni, camileri görecekler. Daha sonra Kiçikapı'dan Kayseri Mahallesi'ne gidecekler. Kültür Yolu'ndaki her eserin önünde o eser hakkında bilgiler bulunacak" diye konuştu.

3 BOYUTLU GÖRSELLER HERKESİ BÜYÜLEDİ
Müzede, dünyadaki ender müzelerde yer alan holografik üç boyutlu görüntüler ve artırılmış gerçeklik sunan bilgisayar donanımları kullanıldı. Farklı ülkelerden getirilen Selçuklu minyatürleri, interaktif gezi imkanı sunan donanımlar, çocuk eğitim ve bilgilendirme alanı gibi birimlerin de yer aldığı müzenin açılışında davetlilere Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırılan "Anadolu Selçuklu Uygarlığı'nın İzinde" adlı eser hediye edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuklu Müzesi Kayseri'de açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz