Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demagojiye gerek yok

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Demagojiye gerek yok

AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, günlerdir tartışmalara konu olan Küçük Sanayi Sitesi projesine değindi. Ünlü, "İçi boş planı meclisten geçirmeye kalktılar, biz de halkın menfaatini koruduk" dedi

AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında günlerdir tartışmalara konu olan Küçük Sanayi Sitesi projesini ele aldı. Şubat ayı içerisinde Küçük Sanayi Sitesi 1/5000'lik özel proje alanı olarak adlandırılan imar planı, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti meclis üyelerinin itirazıyla kabul edilmemişti. Meclis toplantısının ardından kamuoyunda, gazetelerde ve sosyal medyada AK Parti meclis üyelerine karşı olumsuz haber ve paylaşımlar olmuş CHP'li meclis üyeleri ise sürekli engellendiklerini iddia etmişti. Dündar Ünlü, sanayi sitesi konusunda bu süreçte AK Partili belediye meclis üyelerinin zan altında bırakılarak, haksız yere itham edildiklerini ifade etti. Ünlü, "Kaldı ki arkadaşlarımız halkın verdiği yetkiyi en iyi şekilde kullanmaktadırlar" dedi. Sürekli 'engellendik' söyleminin dile getirildiğini ifade eden Başkan Ünlü, bugüne kadar meclise taşınan konuları ve bunlar hakkındaki kararların sayısal verilerini paylaştı.

RAKAMSAL VERİLERLE KONUŞTU

Ünlü, konuşmasında "Büyükşehir belediye meclisinde iki tane komisyon var; imar komisyonu, bir diğeri plan bütçe komisyonu. Bugüne kadar imar komisyonuna toplam 158 konu havale edilmiş ve havale edilen konuların yüzde 86'sına karar verilmiş. Karar verilen konuların yüzde 94'ü de oybirliğiyle geçmiş. Plan bütçe komisyonuna toplam 177 konu havale edilmiş, havale edilen konuların yüzde 93'üne karar verilmiş. Yüzde 95'i de oybirliğiyle geçmiş. Bazı konular reddedilmiş de olabilir. Bunlardan bir tanesi Büyükşehir Belediyesi'nin İç Anadolu Belediyeler Birliği'ne üye olma meselesi söz konusuydu. İç Anadolu Belediyeler Birliği'ne üye olduğumuz takdirde geçmiş yılın kesinleşen bütçesinin yüzde 1 buçuğunu bu birliğe aktarıyorsunuz. Bu da yaklaşık 6 bin gibi bir rakam yapıyor. Arkadaşlar halkın menfaati için bunu önlemişler" ifadelerini kullandı. Dündar Ünlü, Büyükşehir Meclisi'nde sanayi çarşısının dönüşümüyle ile ilgili olarak bir bardak suda fırtınalar kopartıldığını belirterek "Teknik detaylara girmeden, sayılara boğulmadan anlatılacak gayet net bir durum var. Küçük sanayi alanı, kentsel dönüşüm ve 1/5000'lik özel proje alanı dedikleri boş bir alan. Belediye diyor ki, boş alanı belediye meclisi onaylasın. Biz de diyoruz ki bu alanı 1/5000'lik tekniğine uygun olarak, bu boş alanda konut alanlarının nerede olacağı, ticaret alanlarının nerede olacağı, sosyal donatı alanlarının nerede olacağı, yeşil alanların nerede olacağı belirtilsin. Tabii bunları belirtmek için oradaki vatandaşlarla iletişme geçmek, onların düşünce, görüş, önerilerini almak gerekiyor. Yani biz, söylediğimiz bu 1/5000'lik'i yaptığınız takdirde buna onay vereceğimizi söylüyoruz. Şunda hepimiz mutabıkız ki, küçük sanayi sitesi şehrin tam ortasında kalmıştır. Kesinlikle burada bir dönüşüm sağlanmalıdır. Küçük sanayi sitesi oradan bir şekilde taşınmalı orası yeniden düzenlenmelidir. Biz çok net söylüyoruz, işi yaygaraya getirmek, gürültü koparmaya, her gün televizyon televizyon dolaşmaya, demagoji yapmaya gerek yok. Olay gayet net ve açık" diye konuştu.

MAĞDURİYETİ ÜSTÜMÜZE ALMAK İSTEMİYORUZ

Planda alanların belirlenmesi gerektiğini belirten Başkan Dündar Ünlü, sözlerini şöyle devam etti: "Bu alanların yeşil alanı nerede, ticaret alanları nerede, konut alanları nerede, sosyal donatı alanları nerede? Bunları yerleştirin, meclise getirin biz gereğini yapacağımızı söyledik, kendisine de söyledik. Bu çok net. Bunları sayılara boğmaya, teknik konuşmaya gerek yok. Ama bunu yapmak için belediyenin çaba sarf etmesi lazım, insanlarla konuşması lazım, iletişim yapması lazım, zaman harcaması lazım ama belediye şu anlayışta bu kadar zaman harcamaya, bu kadar uğraşmaya gerek yok, ben bir an evvel bu işi buradan geçireyim, buradan yoluma devam edeyim diyor. Ancak biz burada oluşacak mağduriyeti üzerimize almak istemiyoruz. Yapın 1/5000'liği, hatta Büyükşehir Belediye Meclisi'nde plan ortaya çıktığında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de anlamadı, olayın 1/5000'lik değil, başkası mı olacak diye. O da şaşırdı, böyle bir plan beklemiyordu sanırım. Biz bu boş alanı meclisten geçirmedik, 'Şehrin kalbine hançer saplandı' diye demagojiye gerek yok. Bu boş planın bizim tarafımızdan geçirilmeyeceğini ben kendilerine ifade etmiştim. 'Neyin nereye yerleştirileceğini söyleyin biz gereğini yapacağız' demiştik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demagojiye gerek yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz