Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akülü sandalyeler engellileri sevindirdi

Giriş Tarihi: 28.3.2016
Akülü sandalyeler engellileri sevindirdi

Kütahya valisi ve belediye başkanı Almanya’dan temin edilen akülü tekerlekli sandalyelerin dağıtımını yaptı, engellilerin sevinçlerini paylaştı

İhtiyaç sahibi bedensel engelli vatandaşlara dağıtılmak üzere Almanya'dan temin edilen akülü tekerlekli sandalyeler hak sahiplerine teslim edildi. Teslim törenine Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, Vali Yardımcıları, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'nun ortak gündemi bazı basın yayın organlarında çıkan akülü araçların dağıtımına ilişkin aslı olmayan haberlerdi. Başkan Saraçoğlu, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz ile kendisine haksızlık edildiğini belirterek "Kütahya Belediyesi olarak geçen yıl Almanya'da Kütahyalılar Federasyonu'na engelli araçların toplanması ve Kütahya'daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması noktasında gerekli desteği vereceğimizi söyledik. Bugün o araçların dağıtımını yapıyoruz. Bu konuda gerek yazılı gerek sosyal medyada bir takım doğru olmayan haberler var. Bazı kesimler bu tarz organizasyonların kendilerine özgü olduğunu düşünüyor. Bu noktada bizi rencide edici açıklamalarda bulundular. Bilgi edinmeden fikir sahibi oldular. Bu tutumu yanlış buluyor ve kınıyorum" diye konuştu. Vali Yılmaz ise "Almanya'daki Kütahyalılar Federasyonu engelli kardeşlerimizin kullanacağı kullanılmış olan araç ve cihazları temin edip, Türkiye'ye göndermek için girişim başlattı ve nakli Kütahya Belediye Başkanlığımız gerçekleştirdi. Dağıtımı konusunda da bir şart koştum. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzün tespit edeceği ve belirleyeceği kriterler çerçevesinde dağıtım gerçekleştirilecektir diye... Akülü araçları kimlerin kullanacağı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıkça belirtilmiştir. Ayrıca komisyon oluşturduk. SGK kapsamında asgari ücretin üçte ikisinden az geliri olan, hekim raporuna dayalı ve Kütahya'da yaşayan tüm kardeşlerimizin akülü aracı kullanmasıyla ilgili kararı verdik. Bu bağlamda bugün 11 araç dağıtacağız" dedi.

UZMANLAR BELİRLİYOR

Engelli araçların teslimi noktasında büyük hassasiyet gösterildiğini bunun için de bir komisyon oluşturulduğunu söyleyen Vali Şerif Yılmaz, "130 akülü tekerlekli sandalye ve akülü engelli aracı, 65 manuel tekerlekli sandalye, 5 hasta taşıma lifti ve 36 yürüteç dağıtımı için Müdürlüğümüz tarafından teslim alınmıştır. Bu araçlardan akülü engelli aracı kullanma raporu olan 11 engelli vatandaşımıza akülü tekerlekli sandalye ve engelli raporu olan 40 vatandaşımıza manuel tekerlekli sandalye ve 3 tane hasta taşıma lifti dağıtımı yapılacaktır. Kriterlere uyan tüm müracaatları aldık, 200'e yakın başvuru var. Bunların tek tek değerlendirilmesini yapıyoruz. Dağıtım için bekleyen araçları kullanıp kullanmayacağının oluşturulan bir komisyon marifetiyle belirlenmesine başlanmış ve Kütahya Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü uzmanlarınca oluşturulan heyet tarafından belirleme çalışmaları devam etmektedir. Rapor üzerindeki karar yeterince aydınlatıcı olmuyor ise hekim arkadaşlarımız bizzat engelli arkadaşımızın evine gitmek suretiyle tespit yapacak. Bunun yanı sıra işaret dili ile ilgili tüm kurumlarımızda bilen bir personel olması için proje başlattık. Bütün ilçelerimizde de engelli vatandaşlarımızın karşısında bir muhatap bulmasını istedik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akülü sandalyeler engellileri sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz