Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeker faizden kurtarıyor

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Kayseri Şeker faizden kurtarıyor

Şeker, çiftçiye yine avans müjdesi verdi. Daha önce pancar bedelinin yüzde 76’sını avans olarak ödeyen Kayseri Pancar Kooperatifi bu kez çiftçiye ‘Faizden Kurtarma Avansı’ yatıracak

Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin , sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçiye, 'Faizden Kurtarma Avansı' adı altında 23 milyon TL'lik ödeme yapılacağını açıkladı. Kooperatif Başkanı Akay, Sivas, Kayseri, Yozgat ve Nevşehir'de sözleşmeli pancar ekimi yapan 9 bin 570 çiftçiye, gübre avansı olarak 52 milyon TL, tohum avansı olarak 11 milyon TL, çapa avansı olarak 38 milyon TL, sulama avansı olarak 34 milyon TL, Ramazan Bayramı avansı olarak 5 milyon TL, avansı 10 milyon TL, söküm avansı olarak 46 milyon TL, mazot avansı olarak 25 milyon TL, ekim ve ilaç avansı olarak da 12 milyon TL ile temlik kredisi olarak da 90 milyon TL avans verileceğini duyurdu. Akay, toplamda pancar bedelinin yüzde 76'sının avans olarak ödendiğini bildirdi.

16 MAYIS'TA ÖDENECEK
Akay, Kayseri Şeker'in şimdi de sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçisine 'Faizden Kurtarma Avansı' adı altında 16 Mayıs'ta 23 milyon TL ödeme yapacağı açıkladı. Türkiye'de bir ilk olacak bu uygulamanın bir başlangıç olduğunu kaydeden Hüseyin Akay, şöyle dedi: "Bu uygulama bir başlangıç olup, inşallah bir iki yıl içerisinde tüm çiftçilerimizin faiz yükünden kurtarılmasını amaçlamaktayız. Çiftçilerimizin çalışmalarında başarılar diler, bereketli, kazasız belasız bir kampanya dönemi nasip etmesini Cenabı-ı Hak'tan niyaz ederiz."

ÇİFTÇİ MEMNUN
Pancar çiftçilerinin temlik kredisini az kullanması, çiftçinin faiz yükünden daha az etkilenmesi ve şeker pancarı tarımından elde ettiği gelirin kendi cebinde kalması için Kayseri Şeker'in, pancar ekicilerine yönelik 2016-17 kampanya döneminde vereceği avans haberi çiftçiler arasında da sevinçle karşılandı. Bektaşlı köyünden çiftçi İhsan Dursun Gökkaya, "Kayseri Şeker her zaman ilkleri yaşatıyor" dedi. Yahyalı İlçesi Kopçu köyü çiftçilerinden İsrafil Güçlü ise "Yönetimden hiç böyle bir şey istememiştik Sağ olsunlar, on numara bir şey olmuş teşekkür ederiz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri Şeker faizden kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz