Türkiye'nin en iyi haber sitesi

23 teknokent ’de buluştu

Giriş Tarihi: 10.9.2016
23 teknokent Kayseri’de buluştu

Yeni birliği fırsatlarının araştırılması ve bölgede k değerlerin oluşturulması amacıyla 23 teknokentten 65 Ar-Ge firması ’de sanayicilerle bir araya geldi

TÜBİTAK Marmara Teknokent ve Organize Sanayi Bölgesi birliğiyle "Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması" etkinliği düzenlendi. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'ndeki etkinlikte, 23 teknokentten 65 Ar-Ge firması Kayseri'de yeni iş birliği fırsatlarının araştırılması ve bölgede k değerlerin oluşturulması amacıyla sanayicilerle bir araya geldi. TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Orhan Çömlek, etkinliğin ilkini Gaziantep'te düzenlediklerini, ikincisini de Kayseri'de gerçekleştirdiklerini söyledi. Gaziantep'teki programda 49 iş görüşmesi yapıldığını ve 3 ortaklık çıktığını anlatan Çömlek, "Bugün 23 teknokentten 65 Ar-Ge firması ve 3 teknoloji transfer ofisimiz buraya katılıyor. Kayseri'den çok daha fazla ve katma değeri yüksek iş görüşmeleri ve ortaklık çıkacağına inanıyorum. Bir sonraki programı da İzmir'de gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

AR-GE YATIRIMI ÖNEMLİ
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan da rekabet koşullarında teknoloji geliştirmenin işletmeler açısından kaçınılmaz hale geldiğini vurguladı. Teknoloji dünyasının her geçen gün değişen, gelişen ve insanlığın hizmetine sunduğu buluşlarıyla sessiz ve sürekli hareket halinde olduğunu ifade eden Nursaçan, "Şüphesiz yüksek teknolojiyi bugünkü durumuna getiren, bu alanda söz sahibi ülkelerin yıllardır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmalarıdır. Teknolojiyi elinde barındıran bu sayede gelişmiş bir sanayiye sahip olan bu ülkeler üçüncü dünya ülkelerini kendilerine daha bağımlı hale getirmektedir. Ülkemizin bu gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmek için teknolojiyi geliştirmeye ihtiyacı var" diye konuştu. Nursaçan şöyle dedi: "Türkiye'nin bu ülkelerle rekabet edebilmesi ve ekonomik açıdan tam bağımsız olabilmesinin yolu Ar- Ge'den geçmektedir. Sanayici ve akademisyen arasında karşılıklı güvene dayalı bir ilişki kurulmalıdır. Akademisyenler, bilimsel verilerini sanayicimizle paylaşmalıdır."

ARKADAŞINA GÖNDER
23 teknokent Kayseri’de buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz