X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Karamürsel Alp Sempozyumu Tarihe Işık Tutacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Karamürsel Alp Sempozyumu Tarihe Işık Tutacak

  • Giriş Tarihi: 5.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 12:00
NİSAN AYINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN ULUSLARARASI KARAMÜRSEL ALP VE KOCAELİ TARİHİ SEMPOZYUMU KONU VE KONUKLARIYLA TARİHE IŞIK TUTACAK.
Karamürsel Alp Sempozyumu Tarihe Işık Tutacak

Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Karamürsel Alp ve Tarihi Sempozyumu konu ve konuklarıyla tarihe ışık tutacak.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 3-5 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştireceği Uluslararası Karamürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda, 173 akademisyen ilginç konuları ele alacak. Sempozyuma İtalya, Fransa, Cezayir ve Azerbaycan’dan akademisyenler katılacak. 153 sunumun yapılacağı sempozyumda 51 profesör, 43 doçent, 45 yardımcı doçent, 11 doktor ve 23 araştırmacı yer alacak. Kocaeli Üniversitesi’nden ise sempozyuma 10 akademisyen katılacak.
Sempozyumda Cezayir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Chakib Benafri ‘Ganimet Defterini Arayış Macerası’ isimli sunumuyla sempozyuma katılacak. İtalya’dan ise sempozyuma Ca’Foscari Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maria Pia Pedani ‘Venedik Belgelerinde Türkler ve Deniz (14. ve 15.Yüzyıl)’, Fransa İnsula Ada Kalkınma Uluslararası Bilimsel Konseyi Başkanı Dr. Pier Giovanni D’ayala ‘Soyut Deniz Mirası’ konusunu ele alacak. Paris Üniversitesi’nden de aslen Türk olan Dr. Güneş Işıksel ‘16. Yüzyıl Avrupalı Gezginlerinin Gözünden Kocaeli Yöresi: Seyahatnamelerin Tarihsel Veri Değeri Üzerine Bir Değerlendirme’ konulu seminer verecek.
Uluslararası sempozyuma çok sayıda yerli tarihçi de katılacak. Çarpıcı tarihi bilgilerin çıkması beklenen sempozyumun ana teması Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi olacak. Sempozyum, yerel tarih çalışmaları kapsamında Kocaeli Tarihi araştırmalarına ve kültürüne katkı sağlamak, akademisyenler arasındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmek, aynı zamanda Kocaeli’nde Osmanlı kuruluş döneminin en önemli simalarından biri olan, Osmanlı’nın ilk Amirali Kara Mürsel Alp’i anmayı ve gündeme taşımayı amaçlıyor.