Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslüm Gürses'in "Veda"sı

Giriş Tarihi: 4.2.2013 12:34 Güncelleme Tarihi: 4.2.2013 12:39

Yoğun bakımda kritik bir süreç geçiren Müslüm Gürses'in hastalığından hemen önce bitirme aşamasına geldiği albümünün ismi oldukça manidar...

Takvim'in haberine göre, geçtiğimiz yıl bu zamanlar Müslüm Gürses, yakın dostu ve yapımcısı Yusuf Ziyaoğlu'nu arayıp "Yeni bir albüm yapmak istiyorum" demiş. Plakçısı hemen kolları sıvamış. İşe koyulmuşlar ama "Güzel ve özel bir albüm olsun" diyen Gürses'in titizliği nedeniyle şarkı seçimleri bile tam 6 ay sürmüş.

Gürses'in rahatsızlığı, şarkı okumalarına başladığı dönemde ortaya çıkmış...Ama işi bırakmamış, stüdyodan çıkmamış. Sağlığı kötüye gitmeye başladıkça hayat arkadaşı Muhterem Nur'un da baskısı artmış; sürekli "Sağlığın daha önemli, ertele şu albüm işini" demiş. Fakat Gürses, kafasına koymuş ya, bir kere ne yapıp edip bu albümü bitirecek...

Hastane ve stüdyo arasında mekik dokuyan Gürses, sonunda 12 parçayı defalarca okumuş. En güzel okuma hangisi diye tam seçmelere geçilmiş ki; o gece ünlü sanatçı rahatsızlanıp hastaneye kaldırılmış. Apar topar ameliyata alınmış.

11'i türkü, biri uzun hava olmak üzere toplam 12 eserin yer aldığı albümün ismini Müslüm Gürses "Veda" diye belirlemiş. Müslüm Baba'nın albümde en sevdiği parça ise "Ervahi Ezelden" miş.

İşte o türkünün sözleri:

Ervah-ı Ezelden levh-i
kalemden, levh-i kalemden
Bu benim bahtımı kara yazmışlar
Bilirim güldürmez devr-i alemden
Bir günümüzü yüz bin zara yazmışlar

Bilirim güldürmez devr-i alemden
Bir günümüzü yüz bin zara yazmışlar

Dünyayı sevenler veli değildir, canım değildir
Canı terkedenler deli değildir
İnsanoğlu gamdan hali değildir
Her birini bir efkara yazmışlar
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüm Gürses'in "Veda"sı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz