X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Efsane tiyatrocuya veda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Efsane tiyatrocuya veda!

  • Giriş Tarihi: 24.2.2013 13:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, sanatçısı Osman Gidişoğlu’nu yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor.

İBB Şehir Tiyatroları, Sanatçısı Osman Gidişoğlu'nu Yitirdi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, sanatçısı Osman Gidişoğlu'nu yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısı Osman Gidişoğlu, 1945 yılında Manisa'da doğdu. İlk kez Manisa Halkevi'nde sahneye çıktı. Liseyi bitirdikten sonra 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'na bir yıl devam etti. Ankara Devlet Tiyatroları'nda profesyonel tiyatro hayatına başladı.

Ankara'da pek çok özel tiyatroda çalıştıktan sonra tiyatroya bir süre ara veren Osman Gidişoğlu, 1960'lı yılların sonlarından itibaren seslendirme çalışmalarında bulundu. 1976 yılında TRT'de yayınlanan "McMillan ve Karısı" adlı dizide seslendirdiği "Komiser Enright" karakteriyle tanındı. Çok sayıda televizyon dizisi ve sinema filminde rol alan sanatçı son olarak "Çocuklar Duymasın" dizisinde oynadı.

1997'de "Seher Vakti" adlı oyunla tekrar tiyatro sahnelerine dönen Gidişoğlu, daha sonra "Yedi Kocalı Hürmüz", "Bir Kış Masalı", "Fil Hamdi" ve "Gel de Çık İşin İçinden" adlı oyunlarda görev aldı. 2007 yılında İBB Şehir Tiyatroları'na katılan Osman Gidişoğlu, 22 Şubat 2013'e kadar sahneye çıktı.

23 Şubat 2013 Cumartesi günü İstanbul'da yitirdiğimiz usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Osman Gidişoğlu'nun cenazesi, 25 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 10.00'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılacak törenin ardından Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip Çengelköy Mezarlığı'na defnedilecek.

İLİŞKİLİ HABERLER