Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Usta oyuncu mirasını kimlere bıraktı?

Giriş Tarihi: 28.2.2013 10:42

Türk tiyatrosunun efsane ismi Macide Tanır'ın vasiyeti ortaya çıktı.

Türk tiyatrosunun en büyük isimlerinden Macide Tanır'ın geçtiğimiz 6 Şubat tarihinde 91 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından Türk Eğitim Vakfı, İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak 'vasiyetnamenin açılması' ile 'tereke tespiti' (ölenden kalan mallar) davalarını açtı. Vakıf, vasiyetname doğrultusunda kendilerine 'mirasçı belgesi' verilmesini talep ederek, Tanır'ın 14 yıl önce kaleme aldığı vasiyetnameyi mahkemeye sundu.

'MACİDE TANIR BURSU'

Habertürk'ten Canan İspir'in habeirne göre; Vakfın mahkemeye sunduğu vasiyetnamede, ünlü oyuncunun menkul, gayrimenkul, nakit mal varlığının tamamını Türk Eğitim Vakfı'na bıraktığı ortaya çıktı. Vasiyetnamede Türk Eğitim Vakfı'na intikal edecek mal varlığından elde edilecek gelirin en fazla yüzde 20'lik kısmının vakıf idaresi için ayrılmasını isteyen Tanır, geriye kalandan tereke masraflarının düşülmesini, kalan net gelir ile vakfın amaçları doğrultusunda Türk milli eğitimine katkıda bulunulması ve ihtiyacı olan öğrenciler için 'Macide Tanır Bursu' verilmesini istedi. Macide Tanır, vasiyetnamesinde yakın dostlarını da unutmadı. Ünlü sanatçının, kız kardeşleri Sacide Mandalinci, Nurten Avni, yeğenleri, ev işlerindeki yardımcısı Hayriye Hanım, oturduğu apartmandaki komşuları, şair Murathan Mungan, oyuncular Kenan Işık, Nedim Saban, Ayten Uncuoğlu, Uğur Yücel, Ayşenil Şamlıoğlu, Aysan Sümercan, Işık Yenersu, Tülay Bursa, Can Yücel'in ikiz kardeşi Canan Eronat'ın geride kalan ev eşyalarından kendisinden anı olarak istediklerini alabileceklerini ifade etti. Kendisinden önce hayatlarını kaybeden yönetmen Atıf Yılmaz ve Nezihe Araz'ı da listeye dahil eden Tanır'ın geriye kalan ev eşyaları ile kıyafetlerinin ise TEV aracılığıyla hayır kurumlarına verilmesini istediği öğrenildi.

HATİM OKUTULMASINI İSTEDİ

Cenazesinin Türk Eğitim Vakfı'nca kaldırılmasını isteyen Macide Tanır, dini vecibelerin yerine getirilerek, Emirgan'daki aile mezarlığına gömülmeyi, ramazan aylarında hem kendisi hem de aile üyeleri için hatim okutulmasını vasiyet etti. Usta tiyatrocunun vasiyetnamesi önümüzdeki günlerde mahkeme huzurunda okunacak.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Usta oyuncu mirasını kimlere bıraktı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz