Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatroda barış çağrısı var

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Tiyatrolar Günü kapsamında konuşan Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Lemi Bilgin, "Bizim toprağımıza ait olan hangi zenginlik varsa sahnemiz için kazançtır" dedi

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanan bugüne açıklamalardaki "barış mesajları" damga vurdu. Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Lemi Bilgin açıklamasında çözüm sürecini de değerlendirerek, sanatın her zaman barıştan yana olduğunu, sanatın özünde ayrışmanın ortadan kalkması, farklılıkları kabullenmek ve empati bulunduğunu söyledi. Bilgin, "Onun için her perdeyi açtığımızda barış çağrısı vardır; birbirini anlama, tanıma, farklılıklar içinde birlikte yaşama çağrısı vardır. Tiyatro her zaman bunu yapıyor ama şimdi daha çok dikkat çekiyor olabilir" diye konuştu.

'BÜTÜNLEŞTİRİCİ TİYATRO'
DT çatısı altında Kürt yazarların eserlerinin, Kürtçe müziklerin kullanıldığına işaret eden Bilgin, Diyarbakır ve Van'da Kürtçe sahnelenen her iki oyuna da halkın yoğun ilgi gösterdiğini vurguladı. Bilgin, "Bizim toprağımıza ait olan hangi zenginlik varsa sahnemiz için kazançtır. Ne reddedebiliriz ne inkâr edebiliriz ne yokmuş gibi davranabiliriz bunlar bizim zenginliklerimiz" dedi. Her yıl farklı bir tiyatro sanatçısının kaleme aldığı "Dünya Tiyatro Günü" bildirisini ise bu yıl sanatçı Göksel Kortay hazırladı. Kortay "Barışçıl bir dünya düşler tiyatro. Şiddetten uzak, bölücü değil, bütünleştiricidir, yıkıcı değil, yapıcıdır tiyatro. Eleştirir, inceler, yanlışı, kötüyü haykırır yüzümüze" değerlendirmesinde bulundu.

100 SAHNE SANATÇISI BİR KİTAPTA TOPLANDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, 27 Mart nedeniyle, tiyatro, opera ve bale dallarına damgasını vuran 100 sanatçının yaşam öyküsünü "İstanbul'un 100 Sahne Sanatçısı" adlı kitapta bir araya getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatroda barış çağrısı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz