Kitaplarınız itinayla yıkanır!

Giriş Tarihi: 29.3.2013
İstanbul Üniversitesi karşısında bulunan Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi'nde kitaplar; mikroplardan, bakterilerden ve tozlardan arındırılarak hijyenik bir şekilde okuyucunun hizmetine sunuluyor. Kitapların yıkanmasıyla ilgili aklınıza hemen su ve sabun gelmesin; Book Shower (Kitap Yıkayıcı) denilen makine, kitapları ultraviyole ışınlarla ve onların her bir sayfasını havalandırarak 45 saniyede yıkıyor.

YIKAYICIYA İLGİ ÇOK BÜYÜK

Kitap yıkayıcı; 50 binin üzerinde kitabın bulunduğu kütüphaneye, 2012 yılı sonunda getirilmiş. Kütüphane üyelerinin yıkayıcıya ilgisi oldukça fazla olmuş. Kütüphanenin müdiresi Süheyla Acar cihazla ilgili şunları söylüyor: "Kitaptaki toz, bakteri, yaşayan minik canlılar; aklınıza gelebilecek her şeyi temizliyor. İnsanlara da dokunan tozu ortadan kaldırıyor. Özellikle uzun süre kullanılmamış ve rafta uzun süre kalmışsa, kitabın birleşim yerlerinde kir birikiyor. Makine kitabı havalandırıyor ve kitap tamamen temizleniyor." Acar; okuyucunun ödünç aldığı kitabı kendisinin yıkayabilmesi için, makineyi onların rahatlıkla erişebileceği bir yere koydurtmuş. (Yeni Aktüel)

KİTAPLAR 6 AY TEMİZ KALIYOR
Kitap yıkama cihazlarını Güney Kore'den Türkiye'ye ithal eden Acar Bilgi Merkezi yetkilisi Derya Deniz Kuş, yıkayıcıya yeni bir özellik daha eklendiğini söylüyor: "Isıtma özelliğiyle neme maruz kalmış olan kitaplar da kurtuluyor." Kuş, bu makinelerde temizlenmiş bir kitabın, temizlik ömrünün üç ile altı ay arasında değiştiğini vurguluyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitaplarınız itinayla yıkanır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz