X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Haydi öyleyse Veli'nin oğlu, yürü bakalım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Haydi öyleyse Veli'nin oğlu, yürü bakalım"

  • Giriş Tarihi: 4.6.2013

Türk edebiyatının unutulmaz şairi Orhan Veli hayatta olsa ve internette bir blogu olsa ne yazardı? Bu soruya, Orhan Veli gibi şair olan Haydar Ergülen cevap verdi

SUNUŞ
Klasik Türk edebiyatının okumaya doyamadığımız isimlerini düşünün. Onlar kendi dönemlerini yansıtacak unutulmaz eserlere hayat verdiler. Peki ya bugün yaşasalar, internet diline, bloglara nasıl uyum sağlarlardı? Birer blogger olsalar neler yazarlardı? Biz de bu sorudan yola çıkarak Türk edebiyatının klasik isimlerinden Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay, Ece Ayhan, Orhan Veli, Sait Faik, Tezer Özlü, Sevgi Soysal'ın hayali bloglarını hazırladık. Her bir yazarın blogunu kendisinin hayranı olan bir başka edebiyat düşkünü kaleme aldı. Haydar Ergülen, Altay Öktem, Kaya Genç, Nazan Maksudyan, Elif Tanrıyar, Sibel Oral ve Fikret Eser her bir yazarın ağzından onların bugün yaşayıp blog tuttuklarını düşünerek birer blog hazırladı. Bir yazarın dünyasına girmek onun gibi yazmayı hayal etmek elbette zor bir iş. Bizim için sevdikleri yazarı tekrar tekrar okuyan ve yazı dizimize katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz. İşte Türk edebiyatının klasik isimlerinin blogları.

21.8.1942, Keşan.
Cumhuriyet Hanı'nda geceledim. Ne güzel bir geceydi. Bir de sabaha karşı yağmur yağmasın mı? Yağmur üstüme üstüme, niye yağmasın Nahit Hanım, ben yağmurdan yaştan değil, aşkınızdan... Hem sırılsıklamım, hem divaneye döndüm, hem de kendime geldim. Sizin için Cumhuriyet Hanı'nda geceledim, "Alnımdaki bıçak yarası/ Senin yüzünden" diyemem tabii, ama o handa gecelemem ikinizin yüzünden. Cumhuriyete ve size olan sevgimden. Ağaoğlu Samet boşuna "Rönesans gibi kadın" diye yazmamış sizin için. Güzel ama ben olsam 'Cumhuriyet gibi kadın' derdim. Ne cumhuriyeti mi? İçinde kendimizi alabildiğine hür hissettiğimiz insanlık cumhuriyeti. Sonra aşk cumhuriyeti, güzellik cumhuriyeti, şiir cumhuriyeti... Cumhuriyet tükenmez Nahit Hanım, size olan aşkım da öyle. Öyleyse ver elini Edirne. Ver elini Nahit Hanım cumhuriyeti. (Bu benim ilk blog yazım. Şiirde 'şairane'liğe karşı çıkıp, burada 'şiirsel' şeyler yazmak olmaz ama, sanki biraz öyle oldu gibi.)
2.9.1942, İstanbul
Nahit Hanım'la Veliefendi Hipodromundan dönüyoruz, günlerden pazar. Beni sevdiği için mi yoksa üzülmeyeyim diye mi, artık o kadarını bilemem, benimle at yarışlarını seyretmeye geliyor. Ben de Nahit Hanım da eğlensin diye favori atlara değil de adı güzel atlara oynuyorum. Gerçi adı güzel olmayan da yok. Atı güzel adı güzel! Sen bugün tut, "Kız Kulesi" adlı bir ata oynayalım, de. Önce gülesim geldi, ama gücenir diye tuttum kendimi. İlk kez duyuyorum. Oynadık, sondan birinci geldi bizimki. Üstelik bütün paramızı da yatırmıştık. At da bizi yatırdı! Olsun, Nahit Hanım için canımı veririm. Yürüye yürüye Aksaray'a kadar geldik. Nahit Hanım 'Benim yüzümden bütün paramızı da kaybettik' deyince, 'hiç olur mu' dedim, 'yine kazandık Nahit Hanım, yine kazandık!' Nahit Hanım 'delinin zoruna bak' der gibi öyle bir baktı ki... Diyemedim "At koşar, baht kazanır Nahit Hanım" diye.
3.9.1942, İstanbul
Bu sabah Nahit Hanım'ı Edirne'ye uğurladım. Vaziyetim berbat. Daha güzün başında hava kışladı. Dönüşte fena halde yağmur başladı. Ama benim değil pardösüm, ceketim bile yok. Yağmur gömleğimi geçti, içime işledi. Üşüdüğümden çok, utanıyorum. (İnsan niye blog yazar ki, hele ben, yazacak başka şey mi yok, hem de blog filan bana göre değil. Şurdan Galata'ya insem, Mualla'nın orda biraz şarap içer, kendime gelirim, hem ısınırım, hem de içimi ısıtırım. Hadi öyleyse Veli'nin oğlu, yürü bakalım Hürriyete Doğru...)

YARIN
Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun blogunu Kaya Genç yazdı...