Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'ya özel !

Giriş Tarihi: 3.7.2013 00:43 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 17:36

, 'ya özel hazırladı. Böylece Yazar Franz Kafka'nın 130. doğum gününü unutmadı.

İnternet devi , ünlü yazar 'ya özel doğum günü doodle hazırladı. Yazar Franz Kafka'nın 130. doğum günününe özel bir çalışma yapan Google, yine kullanıcılarına sürpriz yaptı.

İşte Franz Kafka 'ı ve yazarın hayatı:

Franz Kafka modern dünya edebiyat'ının ikonik ve özgün yazarlarından biridir. Temmuz 1883'te Prag'da ufak moda eşyalar satan bir dükkan işleten Hermann ve Julie Kafka'nın 6 çocuğunun ilki olarak dünyaya gelmiştir. İki erkek kardeşi daha bebekken ölmüştür. 3 kız kardeşi de kendisinden uzun yaşamıştır. Hukuk okumuş, boş zamanlarında yazmaya başlamıştır.

Yazıları, ilk olarak Betrachtung, 1912 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Kafka'nın duygusal deneyimleri ve ailesiyle olan ilişkileri eserlerinde özellikle günlük ve mektuplarında ifade bulmuştur.


Babaya Mektup'ta (Almanca: Brief an den Vater) Kafka'nın bakış açısından babasıyla olan ilişkisi gözükmektedir. Hayatta olduğu süre içerisinde 7 kitap yazmıştır, bunların yanında 3 tamamlanmamış roman ve bir çok mektup ve günlük bırakmıştır gerisinde.

Kafka yakın arkadaşı Max Brod'dan öldüğünde tüm bu eserlerini yakmasını istemiştir. Max Brod'un Kafka'nın bu isteğini yerine getirmemesi sayesinde bugün bu eserleri okuma şansına sahipiz.

Kafka tüm eserlerini Almanca yazmıştır. Kafka modernist yazar olarak görülmektedir. Eserlerinde suç, özgürlük, yabancılaşma ve sorumluluk ayrıca otoriteye bireysel karşı koyma gibi temaları işlemiştir.

Kafka'nın en tanınmış eserleri Dava, Şato ve Dönüşüm'dür. Yazar, 3 temmuz 1924'te veremden ölmüştür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'dan Franz Kafka'ya özel doodle!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz