Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pussy Riot’ın serbest bırakılması için birlik oldular

Giriş Tarihi: 22.7.2013 13:34 Güncelleme Tarihi: 22.7.2013 13:38

Adele, Bono, Madonna, Yoko Ono, Radiohead, Patti Smith, Bruce Springsteen ve Sting, Pussy Riot'ın serbest bırakılması için 70'ten fazla müzisyen birlik oldu

Uluslararası düzeyde tanınan 70'ten fazla müzisyen, Rus feminist punk müzik grubu Pussy Riot'ın bu hafta gerçekleşecek şartlı tahliye temyiz duruşması öncesinde bir araya gelerek grubun iki üyesinin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

25 yaşındaki Maria Alekhina ve 23 yaşındaki Nadezhda Tolokonnikova'nın serbest bırakılması için Uluslararası Af Örgütü'nün yürüttüğü kampanyanın bir parçası olarak müzisyenler, açık mektup yazarak desteklerini dile getirdi ve Pussy Riot'ın "şoke edici adil olmayan davasının ve mahkûm edilmesinin özellikle genç sanatçılar, müzisyenler ve dünya çapındaki vatandaşlar arasında oldukça uzağa ve geniş kitlelere ulaştığını" belirtti.

Mektup şöyle devam ediyor: "Bir tapınma yerinde protesto yapmanın hassasiyetini anlamakla beraber, Rus yetkililerinden bu ağır cezaları gözden geçirmelerini ve böylece sizlerin çocuklarınıza, ailelerinize ve hayatlarınıza dönmenizi talep ediyoruz."

Mektubun imzacılarından olan Yoko Ono "İfade özgürlüğüne olan inançlarından taviz vermedikleri ve dünyanın tüm kadınlarının kadın olmaktan gurur duymalarını sağladıkları için Pussy Riot'a teşekkür ediyorum" dedi.

Art for Amnesty projesinin İletişim Direktörü Lucy Macnamara, "Pussy Riot vakası dünya çapındaki müzisyenleri şoke etti ve imzacı olmaları için çağrı yaptığımızda inanılmaz geri dönüşler aldık. Birkaç müzisyen, eğer tutuklanma korkusu olmadan protest bir şarkıyı söyleyemezseniz bazı şeylerin gerçekten yanlış olduğunu söyledi. Umalım ki Rusya yetkilileri olayın bilincine varır da Maria ile Nadezhda'yı serbest bırakır" diye konuştu.

Şartlı tahliye duruşmaları, kamuoyunda çok fazla yer alan Maria Alekhina, Nadezhda Tolokonnikova ve grubun üçüncü üyesi Ekaterina Samutşeviç'in yargılanmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçmişken görülmeye başlandı. Üçlü Şubat ayında Moskova'nın ana Ortodoks Katedrali'nde protest bir şarkı söyledikten sonra "dini nefret temelli holiganizm" ile suçlandı. Üçlü suçlu bulundu ve iki yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Uluslararası Af Örgütü sonucu Rusya'da "ifade özgürlüğüne sert bir darbe" olarak niteledi.

Samutşeviç daha sonra şartlı olarak serbest bırakıldı ama Alekhina ve Tolokonnikova'nın temyiz başvuruları reddedildi. Alekhina ve Tolokonnikova'nın temyiz başvurusunda bulundukları duruşma bu hafta Bölge Yüksek Mahkemesi'nde görülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pussy Riot’ın serbest bırakılması için birlik oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz