Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk'ün doğduğu ev yenilendi

Giriş Tarihi: 12.8.2013 14:48 Güncelleme Tarihi: 12.8.2013 18:02

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Selanik'te doğduğu evi yeniden restore etti. Çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yenilenen evde Atatürk'ün silikondan yapılmış heykeli de bulunuyor.

Türk tarihinin önemli mirasları arasında yer alan ve 10 Kasım 1953 yılında 'Atatürk Evi' olarak Selanik'te ziyarete açılan yapı, 60 yıl sonra yeniden düzenlenerek ziyarete hazır hale getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın 2010 yılında başlattığı çalışmalarla ihtiyaç duyulan tüm onarımları hızla tamamlanan yapıya çağdaş bir müze kimliği kazandırıldı.

Üç kattan oluşan binanın zemin katında yer alan 'Atatürk ve Çocuk Odası' ile başlanılan tarihi yolculukta, uğranılan her oda Atatürk'ün yaşamını ziyaretçilere aktarıyor. Binanın üst katlarındaki sofalarda evin eski teşhir düzenini gösteren maketler sergilenirken birinci katta 'Selanik Odası', 'Manastır Odası', ikinci katta 'İstanbul Odası' ve 'Ankara Odası' olarak isimlendirilen odalar yer alıyor. Atatürk'ün hayatını anlatan ve hayatının geçtiği şehirleri tanıtan bilgi panolarına yer verilen mek'nın ikinci katındaki 'Ankara Odası'nda ise ziyaretçiler Atatürk'ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan yapılmış heykeli bulunuyor. Atatürk'ün yaşamına ait kesitlerin güçlü bir görsellik ve bilgilendirme ile ziyaretçilere sunulduğu mek'nda, arşivlerden elde edilen bilgiler ışığında hazırlanan panolar ve belgesel filmlerle ziyaretçilere görsel sunum yapılıyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk'ün doğduğu ev yenilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz