Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi sarnıç bir yıl içinde ziyarete hazır

Giriş Tarihi: 2.10.2013

Nuruosmaniye Camisi'nin altında ortaya çıkarılan tarihi sarnıç ve kuyunun bakımı büyük oranda tamamlandı. Sarnıç bir yıl içinde ziyaretçisiyle buluşacak

Fatih Vezneciler'deki tarihi Nuruosmaniye Camisi'nde 2010 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sürerken yapının altında ortaya çıkarılan 265 yıllık sarnıç ve su terazi de bakıma alınmıştı. 420 kamyon balçığın çıkarıldığı sarnıçtaki çalışmalarda sona gelindi. Temizliği büyük ölçüde tamamlanan sarnıç ve kuyunun bir yıl içinde ziyarete açılması hedefleniyor. Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, gün yüzüne çıkarılan sarnıcın sanat tarihi açısından çok önemli olduğunu dile getirerek, yapının güçlendirmelerini de yaptıklarını, içerisini çeliklerle döşeyeceklerini gezilebilir bir hale getireceklerini anlattı.

SARNIÇ HALEN ÇALIŞIYOR
Özekinci, "Gerçekten bu sarnıç çok mükemmel, çok özel bir yapı. Çevre sularının tamamı burada toplanıyor. Bu sarnıcın içerisinde bir de kuyu bulunuyor. Kuyu, bulduğumuzda çamurla doluydu. Çamuru temizledikten sonra kuyunun hala çalışan bir sistem olduğu ortaya çıktı. Sadece cami değil, Nuruosmaniye'nin, Kapalıçarşı'nın etrafından gelen sular bu kuyuya taplanıyor ve Haliç'e aktarılıyormuş" dedi. Sarnıcın müze yapılıp yapılmayacağı konusunda Bilim Kurulu ile görüştüklerini dile getiren Özekinci, şunları kaydetti: "Bu konuyu, restorasyon bittikten sonra Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda değerlendireceğiz. Ama en azından şunu yapacağız. Çelikten platformlarla buranın gezilmesini sağlayacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi sarnıç bir yıl içinde ziyarete hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz