Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beni ben yapan yaşadığım tüm acılar oldu

Giriş Tarihi: 18.10.2013

Soul ve funk müziğin yaşayan efsanesi Charles Bradley, 26 Ekim'de Babylon sahnesinde! Bradley; Touch İstanbul dergisine, yaşadığı acılı hayatın müziğini etkilediğini söyledi

Henüz küçük bir çocukken kardeşi tarafından James Brown konserine götürülen ve bu konserden bir hayli etkilenen Charles Bradley, müziğe ilk adımını da bu şekilde atmış. Çok küçük yaşlarda evsiz kalan, ölümcül hastalıklarla mücadele eden Bradley, abisinin öldürülmesiyle de yüz yüze gelmiş. Vietnam Savaşı yüzünden müzik çalışmalarına devam edemeyen ve iki yıl önce funk'ın önemli plak şirketi Daptone Records tarafından keşfedilen Charles Bradley, bu sayede müzik tarihine kazandırıldı. 62 yaşında keşfedilen Charles Bradley; "Beni ben yapan, müziğimi bu hale getiren şey; hayatım ve yaşadığım acılar oldu" diyor.

SORUNLARI ÖNEMSEMEM

64 yaşındasınız ve bundan sadece iki yıl önce keşfedildiniz. Kariyerinize bu kadar geç başlamış olmanız hakkında ne diyorsunuz?
Kariyerime geç başlamış olmam ve yaşımın getirdiği zorluklar, çok yorulmama sebep oluyor. Ancak istediğim müziği yapabilmek, beni o kadar mutlu ediyor ki; karşılaştığım sorunları pek de önemsemiyorum.
İnanılmaz bir hayat hikayeniz var ve bu hikaye, müziğinizi gölgeliyor gibi…
Her insan gibi özel hayatımın bu kadar bilinmesi yüzünden kendimi çok rahat hissetmiyorum. Hatta hayatımı anlatan belgeselin tamamını izleyemedim bile. Çünkü film; hayatımla ilgili çok önemli detaylar içeriyor ve bu bile üzerimde bir baskı oluşması için yeterli olabiliyor. Film bana çok acı veriyor. Ama sonuçta beni ben yapan, müziğimi bu hale getiren şey; hayatım ve yaşadığım acılar oldu.

PARA KAZANIYORUM!

Daptone Records ile olan hikayenizi anlatabilir misiniz?
Hayatımın en önemli anlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Beni aradıkları zaman kendi albümümü yapmam gerektiğini vurguladılar. Ben de teklifi hemen kabul ettim. O andan itibaren hayatımda ciddi anlamda para kazanmaya başladım.
İnsanların 'Victim of Love' albümünüzden hangi çıkarımları yapmasını istiyorsunuz?
Öncelikle albümün temelinde yer alan yaşanmışlıkları hissedebilmelerini istiyorum. Aşkı ve acıyı, tutkuyla kendi içlerinde bulabilmelerini umuyorum.
Yeni müzisyenlere ilham veren çok önemli bir müzisyensiniz, onlara ne söylemek istersiniz?
Ne olursa olsun, üne kavuşsalar da; alçakgönüllülüklerini korumalılar. Hem kendilerine, hem de çevrelerine karşı dürüst olmalılar. Ve ellerine geçen her fırsat için minnettar olmalılar.

BAŞLARDA ÇOK UTANGAÇTIM
İlk performansınız ne zaman ve neredeydi? Ayrıca o güne dair neler hatırlıyorsunuz?
Job Corps'ta çalışırken bir gün sahneye çıkacağımı söylediler. Bu, hayatta en çok istediğim şeydi ve idolüm olan James Brown'a çok benzetiliyordum. Sahneye çıkmak üzereyken kalabalığı gördüm ve donakaldım; yapamayacağımı söyledim ama tam o sırada, kendimi sahneye doğru itilmiş bir halde buldum. Başlarda çok utangaçtım. Benim için çok önemli bir gündü ama bir o kadar da çekinmiştim. Daha sonra bu utangaçlığımı üzerimden attım ve insanların sevgisini, tam da o andan itibaren hissetmeye başladım. Bir daha o sahneden hiç inmek istemedim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beni ben yapan yaşadığım tüm acılar oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz