Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kule-pilot diyalogları tiyatro oyunu oldu

Giriş Tarihi: 30.10.2013

Atatürk Havalimanı'nda görevli 8 hava trafik kontrolörü, gün içinde pilotlarla telsizle yaptıkları diyalogları ve yaşadıkları ilginç olayları tiyatro sahnesine taşıdı

Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü etkinleri kapsamında Yunus Emre Kültür Merkezi'nde sahnelenen "Frekansa Tiyatro Karıştı" isimli oyun büyük ilgi gördü. Atatürk Havalimanı'nda görevli 8 hava trafik kontrolörünün gün içinde pilotlarla telsizle yaptıkları konuşmalardan oluşan oyun, beğeniyle izlendi. Pilotların yerdeki "gözü kulağı" ve hava trafiğinin görünmez kahramanları durumundaki hava trafik kontrolörleri, sergiledikleri oyunla sorunlarını ve pilotlarla ilişkilerini içeren diyalogları sahneye taşıdı. Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği Başkanı Birol Bilgin, 6 aylık bir çalışmanın ardından sergilenen oyuna ilk gösterimin ardından büyük bir ilgi olduğunu belirterek "Son derece doğaçlama gelişen bir mesleğimiz var. Diyaloglarla yaşadığımız o kadar ilginç şeyler var ki; bunları bir araya getirdiğimiz zaman 5 saatlik bir oyun sergilemekte bile zorluk çekmeyecektik. Mesleğin kendi içinde hiciv edilebilecek durumlar açığa çıkıyor ki biz de bunları aldık bir tiyatro oyununda sergiledik. İstanbul dışındaki başka şehirlerde oynamak istiyoruz" dedi.

HİÇ GÖRMEDİĞİMİZ PİLOTLAR

Oyunda görev alan kontrolörlerden Süleyman Özkömürcüler, beraber çalıştıkları insanların hikâyelerini sahneye yansıttıklarını ifade ederek, "Frekansta yüz yüze gelmediğimiz ama sesini defalarca duyduğumuz pilotların hikâyelerini anlattık. Eğlenmeyi temel aldık ama bir şeyler anlatmayı da hedefledik. Biraz sıkıntılarımızı dertlerimizi anlatalım, bunu yaparken de insanları güldürelim istedik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kule-pilot diyalogları tiyatro oyunu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz