Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En çok sonbaharda kitap okuyoruz

Giriş Tarihi: 1.11.2013 11:37 Güncelleme Tarihi: 1.11.2013 11:41

Türkiye'de en çok tartışılan konulardan biri olan kitap okuma ile ilgili YAYFED Başkanı ve Zambak Yayın Grubu Genel Müdürü Bayram Murat, TÜYAP Kitap Fuarı öncesinde Türkiye'nin kitap okuma istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye en çok sonbaharda okuyor.

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle 2-10 Kasım 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece'de başlıyor. Tüyap 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı öncesi YAYFED Başkanı ve Zambak Yayın Grubu Genel Müdürü Bayram Murat kitap okuma oranları konusunda açıklamada bulundu.

EN ÇOK KİTABI SONBAHARDA OKUYORUZ
Bayram Murat, Türkiye'nin en yoğun katılımlı fuarı öncesi yaptığı açıklamada bandrol sayıları baz alındığında en çok kitabın Sonbahar mevsiminde basıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Türkiye olarak kitapsa yılarını milyonlarla ifade etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bilim ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu nedenle okuyan, araştıran ve öğrenen bir toplum ülkemizin gelişmesinde büyük rol oynayacaktır. Bandrol sayılarını incelediğimizde 4 yılda 1 milyar 112 milyon 144 bin 688 kitap satıldı. Türkiye'de en çok kitap satışı sonbahar aylarında gerçekleşmektedir. 312 Milyon547 bin 753 kitap son bahar ayında satılmaktadır. Oransal açıdan bakıldığında toplam kitap sayısının yüzde 28'i son bahar ayında okurla buluştuğunu görmekteyiz. Yüzde 20 oranla en az kış mevsiminde kitap okuyoruz. Oysa kış aylarında gecelerinde uzun olmasıyla okuma saatleri artırılabilir."

EYLÜL, EKİM VE MART OKUMA AYLARIMIZ
Açıklanan rakamlara göre, okuma oranlarını ay bazlı incelendiğinde en çok Eylül, Ekim ve Mart ayında kitap okunuyor. YAYFED Başkanı Bayram Murat, "Biz bu rakamların diğer aylara da yayılması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle kış aylarında televizyon izleme ve internet kullanımı artış göstermekte. Gecelerin uzun olduğu bu günleri iyi değerlendirerek kitap okuma oranını artırabiliriz. Bu konuda anne baba ve öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir" şeklinde konuştu.

"KİTAP FUARLARI VE YAYINCILIKTA GLOBAL MARKA OLMALIYIZ"
Kitap fuarlarının okuma farkındalığı oluşturma adına çok önemli bir misyonu icra ettiğini belirterek şöyle devam etti:

"Yüz binlerce kişi kitap fuarları aracılığıyla kitapla ve yazarla buluşmakta. Dünyada Londra ve Frankfurt kitap fuarları nasıl global marka olmuşsa biz Türkiye'de bunu başarmalıyız. Kültürel açıdan İstanbul dünyada birçok zenginliği içinde barındırma yönüyle marka düzeyi çok ileri seviyelere geldi. Biz yayıncılar olarak kitap fuarlarımız ve yayıncılık alanında global marka olma yolunda hızla ilerliyoruz." dedi.

FUAR SAATLERİ DEĞİŞTİ
Her yıl alışılan açılış ve kapanış saatleri 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile yeniden düzenlendi. Hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilecek İstanbul Kitap Fuarı, kapanış günü olan 10 Kasım 2013 Pazar akşamı ise 19.00'da sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En çok sonbaharda kitap okuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz