Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Garaj'daki sarsıcı buluşma

Giriş Tarihi: 16.11.2013

Kemal Hamamcıoğlu'nun sahneye koyduğu 'Garaj' isimli oyun; hem sıra dışı hikayesi, hem de oyuncularının performansıyla izleyenlere farklı bir dünyanın kapılarını açıyor

Geçtiğimiz yıl 'Kabin' adlı ilk oyunuyla dikkatleri çeken Kemal Hamamcıoğlu, bu sezon da iddialı bir oyuna imza attı. İpek Bilgin'in yönettiği 'Garaj' adlı oyunda; Enis Arıkan ve Güven Murat Akpınar rol alıyor. Craft Tiyatro'nun 40 kişilik salonuna girdiğimizde yılbaşı müziği karşılıyor bizi. Sonra elinde büyük neon ışıklı kalple bir kadın giriyor. Oyun; kadının, telefonda 'Kocam' diye seslendiği, evli ve iki çocuklu adamı her zaman buluştukları yere, yani garaja davet etmesiyle başlıyor. Adının 'Orkide' olduğunu öğrendiğimiz transseksüel, o sırada fotoğrafının çekildiğini fark edip hışımla fotoğrafçı çocuğun elinden makineyi kapıyor. Böylece ikilinin 70 dakika süren macerası başlıyor. Seks işçisi trans ile ailesini trafik kazasında kaybetmiş, anneannesiyle yaşayan ve kıt kanaat geçinen saf 'Kahraman'ın hikayesi; hemen çekiyor seyirciyi. Hamamcıoğlu'nun ustaca yazılmış esprili diyalogları çoğu yerde seyirciyi kahkaha krizine sokuyor. İzleyici, 'Orkide'nin yerine koyamıyor kendini ama yine de yalnız, ötekileştirilmiş, dışlanmış, hayalleri olan ve mecburen seks işçisi olmak zorunda kalan insana üzülmeden edemiyor.

HAYATININ ROLÜ
Oyunda 'Orkide' karakterine hayat veren Enis Arıkan, çok başarılı bir performans sergiliyor. Geçtiğimiz yıl ATV'de yayınlanan 'Uçurum' dizisinde 'Kutlu' adında otistik bir genci canlandıran genç oyuncu, bir röportajında "Beni bu kadar etkileyen, oyunculuğumu göstermeme imkan tanıyan başka bir rolüm olmamıştı" dediğinde tiyatro sahnesinde hayatının rolünü oynayacağını nereden bilebilirdi. Özellikle dans ettiği sahnede izleyen herkesin ağzını açık bırakan Arıkan şunları söylüyor: "Orkide', hayatımızın tam ortasında bir garajda çıkıyor karşımıza. 'Orkide' güçlü bir karakter gibi görünse de, aslında kırılgan bir yapıya sahip. Kendini koruyan, güçlü, agresif duvarını, 'Kahraman' ile karşılaşıp onun saflığını fark ettikten sonra yıkıyor. Sonra arkasındaki esprili ve duygusal taraflarını görmemize fırsat veriyor."

İKİSİNİ DE SEVDİM
Oyunu Enis Arıkan alıp götürse de, Güven Murat Akpınar da rolünün hakkını veriyor. Akpınar oyunla ilgili şöyle konuşuyor: "İpek'in (Bilgin) dediği gibi, 'Tiyatro iyi insanlarla yapılan, var olan bir şey'miş. Craft Tiyatro'da bunu anladım. Bu kadar samimi bir iş, ancak iyi insanlarla mutluluk veren bir şey haline gelebilirdi. Oyunda en çok ilgimi çeken şey; 'Kahraman'ın bir merakın peşinden gitmesiydi. Merak, yaşamak için önemli bir duygu. 'Orkide'yi de, 'Kahraman'ı da çok sevdim ben. Biz insanı, insan olanı arıyoruz bu hikayede."

RASTLANTILAR MUTLU EDİYOR
İpek Bilgin oyunla ilgili şunları söylüyor: "Provalar sırasında bilmediğimiz tek şey, seyirci ile oyunun nasıl bütünleşeceğiydi. Gelen reaksiyonlar ve yorumlardan; iki günde bu bütünleşmenin oluştuğunu hissettim. Oyun artık tamamen oyunculara geçmiş bir vaziyette; oyuncular da heyecanı çok güzel taşıyorlar. Bunu gördüm." Oyunun yazarı Kemal Hamamcıoğlu şöyle konuşuyor: "Hayatımızda ne kadar çok yeniyi ararsak arayalım bir yanımız klişelere dokunuyor. 'Orkide' ve 'Kahraman'ın hikayeleri de böyle... Hiçbir zaman özel günlerde mutlu olamadım. Beni hep rastlantılar mutlu etti. 'Orkide' ve 'Kahraman' da mutlu olsun istedim." 'Garaj'; 19, 26, 22, 23 Kasım'da 20.30'da Fındıklı Mebusan Yokuşu'ndaki Craft Teras'ta izlenebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Garaj'daki sarsıcı buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz