Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şivan Perwer’in hayat hikayesi roman oldu

Giriş Tarihi: 19.11.2013 01:30
İlk romanı Aşka Af Yok ile mahkum aşkları ele alan Sezgin Irmak, şimdi de Şivan Perwer'in hayatını konu alan bir romanla karşımıza çıkıyor.

Gazeteci-Yazar Sezgin Irmak'ın kaleminden "Cesaret" adlı roman raflarda yerini almaya hazırlanıyor. İlk romanı Aşka Af Yok ile mahkum aşkları ele alan yazar, şimdi de Şivan Perwer'in hayatını konu alarak "Sizi sarsacak bir roman"la karşımıza çıkıyor.

Yazarın yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı roman, Şivan Perwer'in gerçek hayat hikayesinden oluşuyor. Almanya Berlin ve Bonn'da Sezgin Irmak ile bir araya gelen Şivan Perwer, Türkiye'den neden ayrıldığına dair tüm gerçekliği gözler önüne seriyor.

Şivan Perwer hiçbir müzik okuluna başlayıp bitirmiş değildir. Üniversitede matematik okudu. Bu esnada öteki müzisyenlerin eserlerini dinleyerek ve çalışarak adım adım, sabırla, kendi kendine müziği öğrendi. Yurt dışında sürgünde yaşadığı yıllarda müzik eğitimine başladıysa da yarıda bıraktı. Geleneksel kalıpları parçalayarak kendi tarzını ve sanatını geliştirdi. Tamburasını elinden bırakmaksızın bütün dünyada en çok tanınan Kürt sanatçısı haline geldi. Şal u Şapık denilen Peşmerge elbiseleri, tamburası ve isyancı bir dervişi andıran haykırışıyla bütün dünyada Kürt müziğinin ikonu oldu. Sadece usta bir şarkıcı ve bağlama virtüözü olarak değil, Kürt müziğine ve dünyaya kazandırdığı unutulmaz melodilerle son derece üstün nitelikli bir besteci olarak da kabul edilmektedir. Otuzu aşkın kaset kaydı, çok sayıda CD çalışması vardır. Aynı zamanda unutulmaz pek çok sinema filmi ve videonun da müziklerini yapmıştır.

Olay Şanlıurfa başlıyor ve Ankara'ya kadar uzanıyor. Çocukluğunda tüm sevdiklerini teker teker kaybeden Perwer, çocukluk sevdalarını, arkadaşlarını, yaşadığı çadırlarını, yaşadığı acı olayları, aile arasındaki bağları, ağa ve köylülerin zulümleri, o dönemde devletin Kürtler üzerinde bıraktığı etkisine kadar her şeyi anlatıyor.

Irmak, romanı sadece şu kelimelerle ifade ederek özetliyor:

"Kendi ocağına ateş düşmedikçe, dumanı boğmuyor insanı...
Boğulana da ağlamıyor, tanımadıkça o insanı..."

Beka Sanat'tan çıkacak olan roman önümüzdeki günlerde tüm kitapçılarda yerini almaya hazırlanıyor. Kitap için ön sipariş bekasanat.com'dan verebilirsiniz.

Mehmet Yamandağ/SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şivan Perwer’in hayat hikayesi roman oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz