Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Dünyasının buluşma noktası Eskişehir

Giriş Tarihi: 28.11.2013 13:19

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir’in Türk dünyasının buluşma noktası haline geldiğini söyledi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası coğrafyasında yaşayan herkesin birbirleriyle eskilere dayanan gönül bağlarının yeniden canlandırıldığını belirterek, "Eskiden de olduğu gibi her zaman için onların acısı bizim acımız, onların sevinci bizim sevincimiz oldu. Türk Dünyasından gelip Eskişehir'e yerleşen soydaşlarımız var. Biz de Türk coğrafyasına gittiğimizde Anadolu'nun bir kentine gitmiş hissini yaşıyoruz, Geçmişte yaşanan acıların tekrarlanmaması için birbirimize destek olmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Vali Tuna, Eskişehir'den dünyaya evrensel mesajlar veren Yunus Emre ve Nasreddin Hoca'nın gönül yolundan yürüdüklerini de belirterek, tamamen insanların barış içinde yaşaması için gayret gösteren medeniyetin çocuklarıyız. Son zamanlarda Eskişehir'de yoğun bir şekilde çeşitli etkinlikler oluyor. Birkaç gündün beri de Necip Fazıl Kısakürek'in "Yunus Emre" tiyatrosunu ilimizde oynuyorlar. Ben öncelikle oyuncularımızın hepsini tebrik ediyorum. Türk dilinin tüm sadelik ve güzelliğini ortaya koyan büyük düşünür Yunus Emre'nin vermek istediği evrensel mesajları bizlere çok güzel aktardılar. Gençlerimizin bu mesajları tiyatro oyunuyla daha iyi anlayacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Bosna-Hersek Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk devlet başkanı Aliya İzzetbegoviç için Eskişehir'de anma töreni düzenlendiğine de dikkat çeken Vali Tuna, Aliya İzzetbegoviç 'in kızı Lejla Akšamija ve beraberindeki heyetin de bu etkinlikte hazır bulunduğunu ifade etti.

Diğer yandan Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 218. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nın Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldığını anlatan Vali Güngör Azim Tuna sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversiteler arasında akademik yönden koordinasyonu sağlamak, iş birlikleri geliştirmek için 218'incisi gerçekleştirilen toplantı çok verimli geçti. Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti Eskişehir'imizde önemli organizasyonlar ile çok değerli sanatçı, bilim adamı, öğrenci, diplomat ve devlet adamlarını ağırlamaktan onur duyuyoruz. Eskişehir; Cumhuriyet'imizin 90. yılında çifte başkentlik heyecanını yaşamakta; bilimin, sanatın, sporun çeşitli dallarında her beğeniye hitap eden geniş bir etkinlik yelpazesi ile oldukça renkli bir yıl geçirmektedir. Türk Dünyası gönül ummanının buluşma noktası olan şehrimiz, yedi bin yılı aşan tarihî miras üzerine kurulmuş, birçok uygarlığın izlerini taşıyan farklı kültürlere kucak açmış bir şehirdir.

Eskişehir'in bereketli topraklarında yetişmiş değerlerinden biri olan Prof. Dr. Mehmet Kaplan şöyle der: "Türk milletinin din, dil, tarih, musiki, edebiyat alanındaki değerleri var oldukça Türk milleti de var olacaktır." Rahmetli Kaplan'ın bu sözü diyor ki bize "bizi biz yapan her güzelliğe sahip çıkmak asli vazifemizdir." Bu kapsamda Türk Dünyası Kültür Başkentliği vesilesiyle çalışmalarımız devam etmektedir. Küreselleşmenin yaşandığı çağımızda kültürel mirasın; teknolojinin imkânlarından yararlanılarak yaygınlaştırılması, benimsenmesi ve geleceğe taşınması milletimiz açısından hayati önem taşımaktadır."

"Dilde, fikirde, işte birlik" diyerek ortak akıl geliştirdiklerini vurgulayan Vali Tuna, konuşması şu şekilde tamamladı:

"Yüksek insani değerlere sahip bir gönül medeniyetinin varisleriyiz ve bu medeniyet; tarih boyunca ilmin ışığını yayan medreseleriyle, yetiştirdiği dünya çapında âlimlerle ilmin membaıdır. Bu birikim ve iş kültürüne sahip ilim camiamızın, ortak kültürümüzün geleceğe taşınmasında önemli rolü vardır.
Eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayım faaliyetlerini koordine etmek, uygulamaları değerlendirmek ve bunlar arasında iş birliği sağlamak nitelikli insan yetiştirmede büyük önem taşımaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Dünyasının buluşma noktası Eskişehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz