Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haftanın Alternatif Kültür Sanat Rotası

Giriş Tarihi: 29.11.2013 18:13 Güncelleme Tarihi: 29.11.2013 19:30

Zerafetle ele alınmış tam bir kurgu ve karakter şöleni.. Sıkı durun işte haftanın en sıkı kültür sanat haritasını okumaktasınız. ELİF MİNE

Bir insanın içinde taşıdığı yazma isteğini, yaşadığımız dünya'ya bir eser bırakma arzusunu aynı isim altında buluşturmuş ''Kağıttan Köprüler''…
Belki size klişe bir tanımlama gibi gelecek ama gerçekten çiçeği burnunda bir yazar Elvan Ebinç. Kendisinin ilk Romanı olan ''Kağıttan Köprüler'' bu dünya ile kendi öznelliği arasında kurulan bir kağıttan köprü olmuş adeta..

Elinizden düşüremeyeceğiniz bu sürükleyici roman'da hikaye'nin merkezi ve Metaforu ''Mavi Lotus Çiçeği''.. Suyun karanlığında, çamurun içinde kendiliğinden köklenen, ışıkla olgunlaşan ve sonunda başını sudan çıkararak havaya ulaşan Mavi Lotus çiçeği'nin bu oluşum ve büyüme süreci insan gelişimiyle özdeşleştiriliyor. Bu çiçeğin özelliği çamur içinde büyümesine rağmen kir tutmadan açan tek çiçek olması.İşte bu yüzden saflığın ve temizliğin simgesi olmuş zaten. İnsanı kirleten, ruhu örseleyen hayatın gelgitlerinden sıyrılamayıp da iyi ve kötüyü ayırt edememeye başladığımızda, temiz kalbimizin derinliklerinde karanlık kök salmaya başlıyor ve sevgiyi aydınlatan ışık yavaş yavaş karanlığın gölgesinde körleşiyor. Oysa karanlığın içinde ki çamurda büyümesine rağmen erdemlerinden, saflığından ve temizliğinden vazgeçmeyen bir Lotus çiçeği hayata, tutkulara, nefse ve kibre karşı duruşuyla ''umudu'' simgeliyor. Yani herşeye rağmen temiz bir kalple kalınabileceğinin simgesi oluyor.

Yazar, o kadar etkileyici bir şekilde uzak doğu felsefesinin elementleriyle bütünleştirerek kurmuş ki romanı,farklı karakterlerin yaşanmışlıkları ve yaşayacakları arasında bir ''Karma yasası'' dönüyor.. Geçmişte yaptıkları hatalardan aldıkları dersler sonrası yaşamın kendilerine sunduğu masum ama bıçak sırtı bir aşk masalı.. Yarım kalan sözler, bekleyen vaatler, yerine ulaşmamış cümleler, duygular ve nesnelerde kendi içinde yolcu bu kitapta tıpkı insanlar gibi..

Havaların soğumaya başladığı bu günlerde, doğu'nun tatlı tılsımıyla örülmüş olan bu roman bırakın sizi de sarsın sarmalasın..

KLASİK MÜZİK ROTASI

İşte bu hafta size önerebileceğim kalbime en yakın klasik müzik rotası..

Cemal Reşit Rey Konser Salonu 29.11.2013 Cuma Saat: 20.00

MOZART GROUP

Bir klasik müzik eserini tuval gibi düşünün… Temasını, altyapısını, görkemli ve seçkin müzikal çağrışımlar ile çevreleyin… Ortaya çıkan eser dinleyeciler üzerinde şaşırtıcı, büyüleyici, kahkaha ve gözyaşları ile karışık bir etki bıraksın…

MozART'ın yarattığı müzikal kabarede eğlence ve kahkahanın kaynağını kelimeler yerine müzik oluşturuyor. Varşova ve Lodz'un en prestijli müzik akademilerinden mezun bu dört arkadaş klasik müziği esprili bir şekilde yorumluyor.

Filip Jaslar , 1. Keman
Michal Sikorski, 2. Keman
Pawel Kowaluk, viyola
Boleslaw Blaszczyk, viyolonsel

''Biz büyük konser salonlarının ağırbaşlı resmiyetlerine, klasik müzisyenlerin sıkıcı hayatlarına, fanatik klasik dinleyicilerin haricinde klasik müzik dinlemekten korkan rock, pop ve rap dinleyicilerine rağmen varız. İlham perimize gülünç ironiler yapıyoruz ve bundan alınmayacağından eminiz.'' diyen bu esprili arkadaşlar mizahla Klasik Müziği buluşturan nadide bir örnek.. Farklılık arayanlara duyurulur..

Cemal Reşit Rey Konser Salonu
30.11. 2013 Cumartesi
Saat: 20.00
Parker Quartet

GRAMMY ÖDÜLLÜ YAYLI ÇALGILAR DÖRTLÜSÜ İLK KEZ CRR'DE

New York Times'ın sıra dışı dörtlü olarak nitelendirdiği Grammy ödüllü Parker Quartet ülkemizdeki ilk performanslarını vermek üzere CRR sahnesine konuk oluyor.

ParkerQuartet'ın temelleri 4 yakın arkadaş Daniel Chong,JessicaBodner,YingXue,Kee – Hyun Kim tarafından 2002 yılında Boston'da atılır. Çıktıkları Avrupa turneleri sayesinde dörtlü pek çok yarışmaya katılma hakkına sahip olmuştur. 2005 yılında katıldıkları Bordeux International String Quartet Competition'da kazandıkları Grand Prix ve Mozart Prize sayesinde dörtlü klasik müzik eleştirmenlerinin dikkatini çekmeyi başarır ve bu ödül sayesinde ilk albüm anlaşması gelir..

Dörtlü ülkemizdeki ilk sıra dışı performanslarını gerçekleştirmek için 30 Kasım'da CRR sahnesinde..

Cemal Reşit Rey Konser Salonu
02.12.2013 Pazartesi
Saat: 20.00

Alisa Weilerstein İnon Barnatan "Çello Piyano Resitali"
Weilerstein ve enstrümanı tek bir beden gibiler.
Los Angeles Times

Genç yaşına rağmen yüzyılımızın en önemli çellistlerinden sayılan Alisa Weilerstein ile genç kuşağın dünya çapında başarı kazanmış parlak piyanistlerinden Inon Barnatan, CRR Konser Salonu için muhteşem bir resital programı hazırlamışlar. Çello repertuvarının mihenk taşlarından kabul edilen Debussy'nin "Viyolonsel Sonatı", Fransız izlenimci bestecinin çello için yarattığı kısa bir şölendir. Franz Schubert'in aslen keman ve piyano için bestelediği "Do Majör Fantazisi"nin konserde seslendirilecek uyarlaması Weilerstein ve Barnatan tarafından gerçekleştirildi. Avusturyalı bestecinin keman ve piyano eserleri arasında özel bir yeri olan "Do Majör Fantezi" sıcak, romantik, parlak bir parça, aynı zamanda yorumcuların ustalıklarını göstermelerine olanak sağlayan, zorluklarla dolu gösterişli bir pırlanta. Bu özellikleri onu en popüler klasik müzik eserleri arasına yerleştirmiş. Şostakoviç'in eserleri arasında özel bir yeri olan ve ilhamını J. S. Bach'ın "48 Prelüd"ünden ve füglerinden alan "24 Prelüd ve Füg"ünden 10 adet prelüd, Lera Auerbach'ın uyarlamasıyla dinleyiciyle buluşuyor. Şostakoviç'in 20. yüzyılın en büyük Rus piyanistlerinden Tatyana Nikolayeva'ya adadığı "24 Prelüd ve Füg"lerinden seçilmiş bu eserler, dinleyiciyi Şostakoviç'in benzersiz dünyasının gölgeli bahçelerinde yolculuğa çıkarıyor. Konserde seslendirilecek olan Rachmaninov'un "Çello Sonatı" ise yazıldığı 1901 senesinden bu yana viyolonsel repertuvarının en çok sevilen romantik sonatlarından biridir ve bunu sonuna kadar hak etmektedir.

JAZZ ROTASI

AŞK ŞARKILARININ EFSANE SESİ VIKTOR LAZLO BILLIE HOLIDAY MÜZİKALİ'NİN DÜNYA TURNESİ KAPSAMINDA 4 ARALIK'TA CEMAL REŞİT REY'DE!

Cemal Reşit Rey Konser Salonu
4 Aralık 2013 Çarşamba
Saat: 20.00
Viktor Lazlo

Yumuşak sesi ve geceye yakışan şarkılarıyla 80'ler boyunca latin lezzetinde ve caz kokan şarkıları ile Avrupa'nın en ünlü şarkıcılarından biri olmayı başaran Viktor Lazlo, 4 Aralık gecesi yepyeni projesi Billie Holiday Müzikali ile hayranlarıyla Cemal Reşit Rey'de buluşuyor…Son stüdyo albümü "Begin the Beguine" ile sıcacık aşk kokan şarkılara imza atan Viktor Lazlo ilk romanı "La Femme Qui Pleure" ile Fransa'da büyük sükse yaparken, bir moda ikonu olarak gösterilmeye devam ediyor. Viktor Lazlo kendi sesi ve kendi tavrıyla 20. Yüzyılın en büyük şarkıcılarından biri Billie Holiday'in 20 güzel şarkısını yorumluyor...
...ama söylememiştin demeyin!

"AKBANK SANAT CAZ GÜNLERİ" BAŞLIYOR

Akbank Sanat, 4-26 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Akbank Sanat Caz Günleri ile dünyaca ünlü ustaları ve genç yetenekleri ağırlıyor.

CAZIN GENÇ YILDIZI "ERMAN DİRİKCAN" AKBANK SANAT'TA

Son yılların en heyecan verici caz gitaristlerinden biri olarak kabul edilen ve yurtdışında yaptığı çalışmalarla yeni nesil Türk cazının en önemli temsilcilerinden biri olan genç müzisyen Erman Dirikcan, bas gitarda Boris Oud, davulda Friso van Wijck'dan oluşan Erman Dirikcan Trio ile 04 Aralık 2013, Çarşamba günü Akbank Sanat'ta unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak. Konserde, "Forces At Work" isimli yeni albümden parçalar, ayrıca sevilen caz standardlarından örnekler sunacak olan Erman Dirikcan Trio, 05 Aralık 2013, Perşembe günü düzenlenecek atölye çalışmasında ise birikimlerini müzikseverlerle paylaşacak ve merak ettikleri soruları yanıtlayacak.

Konser – Erman Dirikcan Trio
4 Aralık 2013, Çarşamba
Saat: 20:00
Yer: Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL
Masterclass – Erman Dirikcan Trio
5 Aralık 2013, Perşembe
Saat: 15:00
(Etkinlik ücretsizdir)

Aşkla, Sevgiyle, Sanatla..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftanın Alternatif Kültür Sanat Rotası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz