Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hay Way Zaman büyük ilgi gördü

Giriş Tarihi: 6.12.2013 13:53

Dersim 38 katliamını ve kayıp kızları anlatan "Hay Way Zaman" belgeselinin gala gösterimi dün akşam İstanbul'da yapıldı.

Dersim 38 katliamında köklerinden koparılan Emoş Güler'in köklerini arama ve hatırlama hikâyesinin anlatıldığı "Hay Way Zaman" belgesel filminin gala gösterimi dün akşam Cemal Reşit Rey Salonu'nda yapıldı.

Yönetmen Nezahat Gündoğan ve yapımcı Kazım Gündoğan'ın Dersim 38'i konu alan yeni belgesel çalışması "Hay Way Zaman" 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi belgesel film dalında jüri özel ödülünü kazandı. Belgesel, ekibin "Dersim'in Kayıp Kızları" filminden sonra buldukları yüzlerce kayıp kızdan biri olan Emoş Gülver'in öyküsünü anlatıyor. Belgesel Gülver'in 1938 Dersim katliamından 74 yıl sonra köklerini aramasına odaklanıyor.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılan galaya çok sayıda kişi katıldı. Sema Kaygusuz'un sunuculuğunu yaptığı gecede, Anadolu Quartet'in müzik dinletisi verdi.

'HAY WAY ZAMAN'

'Hay Way Zaman', İki Tutam Saç-Dersim'in Kayıp Kızları belgesel filminden sonra bulunan yüzlerce kayıp kızdan biri Emoş Gülver'in yaşamı üzerinde Dersim katliamını anlatıyor.

1938 Dersim Katliamında ailesi öldürüldüğünde Emoş Gülver 5-6 yaşlarındadır. Tesadüfen kurtulan ve asıl adı Elif olan Emoş'u katliama katılan bir subay alır ve İstanbul'a götürür.

Gülver, 75 yıl sonra kızıyla birlikte köklerine yolculuğa çıkar. Köyünü, katliam yerini bulur ve katliamdan tesadüfen kurtulan amcasının oğlu ile buluşur. Biri Türk ve Sünni diğeri, Kürt ve Alevi iki amca çocuğunun ilişkileri, sorgulamaları, yargılamaları, hasretliği ve ayrılık anları…

Emoş'un kızı tüm bu süreci annesiyle birlikte yaşar. İlk kez, annesinin ailesinden birilerini tanır.

Dersim katliamında görev yapmış, 95-100-110 yaşlarda olan askerler, o gün parçası oldukları vahşeti, gördüklerini ve bugün hissettiklerini anlatıyor. "Hay Way Zaman" geçmişe ve hayata dair bir ağıt…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hay Way Zaman büyük ilgi gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz