Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Âlemden aşkı çıkarsak, geriye âlem mi kalır?”

Giriş Tarihi: 7.1.2014 16:45

Anadolu'nun yetiştirdiği büyük düşünür ve halk ozanı Yunus Emre'yi ve onun ilahi aşkını anlatan "Yunus Emre - Aşkın Sesi" filminin Eskişehir galası yapıldı.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, filmin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen galasında;

"Yunus'un aşkla yoğrulduğu bu topraklara, Kültür Başkenti Eskişehir'e hoş geldiniz" diyerek başlayan Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, 'Aşk imiş her ne var âlemde' der şair Fuzuli. Ondan 300 yıl önce de Yunus Emre 'Yer gök dolu bu aşktır, aşksız hiç nesne yoktur' demiştir bile" şeklinde konuştu.

Vali Güngör Azim Tuna, Halk Ozanı Yunus'un beyitlerine vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
"Aşktır yer gök ve cümle âlem. Âlemden aşkı çıkarsak, geriye âlem mi kalır? Aşkı çıkarsak gönülden ve şiirden, geriye âdem mi kalır? Onun şiirleri aşk ateşinin etrafında dönen ve sonra bu ateşe düşerek yanan pervaneler gibidir. 'Gönüller yapmaya' geldiği dünyayı ümitle yeşertmek için şiirlerinin tam merkezine ilahî aşkı getirmiştir. Bunu anlamak için onun eserlerini okumak kâfidir. Okurken de öyle yorum yapmaya, yormaya, yorulmaya gerek yoktur. Kendisi açıkça söylemiştir Divan'ında: 'Yûnus'un sözi şi'irden ammâ, aslı kitâbdan'. Aşkını ve şiirini besleyen kaynağını açıkça belirten Yunus; ancak aşkla ölümsüz olunabileceğini anlatır.

"Çabamız devam edecektir"

Türk Dünyası 2013 Kültür Başkentimiz Eskişehir'de 8 asır önce yükselen manevi mimarımızın değerler dünyasını geleceğe taşımak için önce Yunus'un aşka çağıran sesine kulak vermeliyiz. Onun sözlerindeki derin ve ince manayı layıkıyla anlamalı ve anlatmalıyız. Bu gaye ile; bilimin, sanatın hemen her türünden eserler verilmesi yönünde gayret ediyoruz. Tarihimizi, ana dilimizi, edebiyatımızı, kültür ve sanatımızı, gelenek ve göreneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak için ortam hazırladığımız Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulamasıyla bu çabamız devam etmektedir. Yunus misali, başımızdan aşkın bir aşk ile, onun erdiği güzelliklerin sırrına mazhar olabilmek ümidiyle, filmde emeği geçenleri tebrik ediyor, hepinize iyi seyirler diliyorum."

Filme büyük destek

Filmin yapımında Türkiye'nin en değerli kurumları ve oyuncularının desteğini aldıklarını söyleyen yönetmen Kürşat Kızbaz da yaptığı konuşmada, "Bugüne kadar filmleriyle 60 ülkenin üzerinde gösterim yapan biri olarak en heyecanlandığım gösterim bu oldu" dedi.
Eskişehir'de olmasının kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Kızbaz, daha sonra şunları söyledi:
"Bunun nedeni bu coğrafyada Yunus Emre'nin ayak izleri vardı. Biz, 800 yıl sonra onunla ilgili bir film yaptık ve ilk defa onun evinde göstereceğiz. Şimdi durup baktığımızda Yunus'u dünyaya anlatmak adına çok daha güçlüyüz. Bu film yolculuğunda emek veren filmin büyümesi amacıyla bize katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Sizden filme sahip çıkmanızı istiyorum."

Filmin Eskişehir galasına Vali Güngör Azim Tuna ve eşi Pervin Tuna, Eskişehir Milletvekili Ülker Can, Garnizon Komutanı Hava. Korgeneral Abidin Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, filmin yönetmeni Kürşat Kızbaz, filmde rol alan oyuncular; Devrim Evin, Sinan Albayrak, Nesimi Kaygusuz, Tamer Levent, Nilay Cafer ve çok sayıda davetli katıldı.

Filmin, Ankara Galası 7 Ocak'ta, İstanbul Galası ise 8 Ocak'ta gerçekleştirilecek. Film, 10 Ocak'ta vizyona girecek.

Eskişehir 200'ün üzerinde ulusal ve uluslar arası çalışmaya imza attı

Gala'nın ardından değerlendirme yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının 2013 yılı boyunca gerçekleştirdiği etkinlikler ile ajansın yıl içindeki çalışmalarını değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çabalarıyla

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasının kararı 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın büyük katkılarıyla alındığını hatırlatarak şunları söyledi:

"7 bin 300 civarında öğrencinin yurtdışı kültürel gezileri, sivil toplum kuruluşları, iş dünyasından ve toplum kesimlerinden insanların gönderildiği geziler düzenlendi. 127 adet konser, şiir dinletisi, tiyatro etkinliği gerçekleştirildi. Toplantı, sanat çalıştayı, kongreler ile 23 civarında sempozyum, seminer ve kongre gerçekleştirildi. Sergiler, film çalışmaları, sürekli ve sürekli olmayan yayınlarla kültürel çalışmalar desteklendi. Tüm bu etkinlikler için 70 milyon 293 bin lira harcandı.

200 üzerinde ulusal ve uluslararası birçok çalışmaya imza attık. Bu çalışmaların bir kısmı, var olan çalışmalara destek olma şeklinde gerçekleşmiştir. Elimizde kısıtlı imkanlar olduğu için maalesef bize gelen 700'ün üzerinde proje başvurusunun büyük çoğunluğunu değerlendiremedik."

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin kapanış törenini Nevruz programıyla birlikte gerçekleştireceklerini ifade eden Vali Tuna, "Nevruzda yapılacak olan kapanış töreni ile devir teslim yapacağız. Burada güzel bir buluşma organize etmeyi planlıyoruz. Eskişehir'in bu sene bitse bile Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Türk dünyası ülkeleri arasında ayrı bir yeri olarak anılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Diplomatik başarı elde edildi

Diplomatik çevreler, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın yönetiminde 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar ve seyahatler ile Cumhuriyet döneminin en önemli diplomatik başarının elde edildiği görüşünde.

Vali Tuna, sadece Türk Dünyası'na değil, Türklerin bulunduğu ülkelere de ziyaretler gerçekleştirdi. Bu çerçevede Vali Tuna Almanya büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu da ziyaret ederek, büyükelçilik çalışanlarına da çalışmalar hakkında bilgi verdi. Almanya'da UETD-Avrupalı Türk Demokratlar Birliği-Berlin şubesinde Türk Vatandaşları ile ''bilekten Yüreğe Göç'' kapsamında bir araya gelen Vali Tuna, Türk Dünyası kavramını geniş yelpazeye yayılmasında öncülük etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Âlemden aşkı çıkarsak, geriye âlem mi kalır?”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz