Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den Atatürk ve Bilge Kral'a vefa

Giriş Tarihi: 15.1.2014 15:11
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Bakir İzzetbegoviç'in katılacağı törenle 'Bilge Kral'ın restore edilen evinin açılışı gerçekleştirilecek.

Başbakan Yardımcılığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler bir dizi açılışa katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere 16-19 Ocak tarihleri arasında Bosna Hersek ve Makedonya'yı ziyaret edecek. Bosna Hersek Devleti'nin kurucu Cumhurbaşkanı, 'Bilge Kral'' Aliya İzzetbegoviç'in Bosanski Şamac'ta bulunan doğduğu ev TİKA tarafından restore edildi. "Aliya İzzetbegoviç Hatıra Evi" olarak hizmet verecek olan ev, aynı zamanda Bosna Hersek'teki insani yardım kuruluşu "Merhamet"in de bölge merkezi olarak kullanılacak. Merhum Aliya İzzetbegoviç'e ait özel eşyaların sergileneceği bir müzeyi de içerisinde barındıracak hatıra evi, aynı zamanda kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Başbakan Yardımcısı İşler, Bosna-Hersek ziyaretinde Saraybosna'ya 25 km uzaklıkta yer alan Visoko Belediyesi sınırları içinde TİKA tarafından inşa edilen sağlık merkezinin açılışını da gerçekleştirecek. İşler, kuruluş tarihi 1557 olan ve Hersek Bölgesi'nin tek medresesi olan 150 öğrencinin eğitim gördüğü Karagözbey Medresesi'nin TİKA tarafından yeni inşa edilen binasının açılışını da gerçekleştirecek.

Başbakan Yardımcısı İşler, Bosna-Hersek temaslarının ardından Makedonya'yı ziyaret edecek. İşler, Manastır şehrinde Türkiye ve TİKA tarafından restore edilen Osmanlı döneminde askeri idadi binası olarak kullanılan binanın açılışını gerçekleştirecek. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1896-1899 yılları arasında öğrenim gördüğü bina, bugün Manastır Şehir Müzesi olarak kullanılıyor.

Başbakan Yardımcısı İşler, Makedonya'da TİKA tarafından ek binası ve tadilatı gerçekleştirilen Mirko Milevski Lisesi'nin açılışını da gerçekleştirecek.

Başbakan Yardımcısı Emrulah İşler'in Bosna-Hersek ve Makedonya temaslarına TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın da eşlik edeceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Atatürk ve Bilge Kral'a vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz