Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kelebeğin Rüyası' müziğiyle güldürdü

Giriş Tarihi: 20.1.2014

Oscar adaylığından eli boş dönen "Kelebeğin Rüyası," Rahman Altın'ın bestelediği film müzikleriyle, 2013'ün en iyi 25 soundtrack'i arasına girdi

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği, başrolünü Kıvanç Tatlıtuğ'un oynadığı "Kelebeğin Rüyası" filmi, Oscar adaylığından eli boş dönse de müzikleriyle adından bahsettirdi. Müziklerini ünlü Türk müzisyen Rahman Altın'ın bestelediği "Kelebeğin Rüyası," 2013'ün en iyi soundtrack albümüne sahip filmleri arasında gösterildi. Başta ABD olmak üzere İspanya, İtalya, İngiltere ve Yunanistan gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde yazar ve sinema eleştirmenlerinin seçimiyle albüm, 2013'ün en iyi 25 soundtrack'i arasına girdi. Her ülkeden sinema ve film müziği eleştirmenlerinin belirlediği listede Altın, favoriler arasında yer alıyor. Örneğin ABD'de ilk sırada yer alan sanatçı, İngiltere'de sekizinci, İtalya'da üçüncü sırada gösteriliyor.

ERDOĞAN'LA 6 HAFTA...

II. Dünya Savaşı yıllarında Zonguldak'ta yaşayan ve verem oldukları için genç yaşta hayata veda eden şairler Rüştü Onur ile Muzaffer Tayyip Uslu'nun hayatını anlatan film, geçtiğimiz yıl içinde iki kere vizyona girmiş ve 2.1 milyon izleyici toplamıştı. Altın'ın müzikleri nasıl bestelediğini anlattığı kısa belgesel de büyük ilgi gördü. Yurtdışındaki çoğu basın yayın organında yer alan belgeselde Altın, müziklerin yapım sürecini şöyle anlattı: "Filmin kurgusu benim Los Angeles'taki stüdyomda yapıldı. Aynı esnada ben yan odada müzikleri besteledim. Dolayısıyla Yılmaz Erdoğan final montajını yaparken 6 haftayı beraber geçirdik. Her sahne için tek tek müzikleri besteleyip yan odaya gönderiyordum. Bu şekilde çalışmak çok yaratıcı bir süreç oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kelebeğin Rüyası' müziğiyle güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz