Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haftanın Alternatif Kültür Sanat Rotası

Giriş Tarihi: 21.1.2014 11:14 Güncelleme Tarihi: 21.1.2014 11:51

Bu hafta "gerçek siz"e sanatla bir omuz atın. Sanatın zorlukla açtığı alanda arkasında durun ve o koltukları doldurun. Sanatı ruhunuza "save etmek" çok da zor değil. İşte reçetesi.

Bu hafta yaratıcılığıyla hepimizin yüzüne tatlı bir tebessüm konduracak ilginç bir proje girdi hayatımıza: "Sanat Objesi Olarak Sanatçı Sergisi"
Hayallerinin peşinden koşup türlü türlü imkansızlıklara göğüs geren, soyutu somutlaştırabilecek kadar zeki, inançlı ve inatçı bir kadın tanıdık.
bu projeye yaklaşık dört yılını harcamış. Bu süreç içinde çekirdek ekibe yaklaşık 150 kişi destek vermiş. Fotoğraf sanatçısı 'nun fotoğrafları bir harika. Tabii ki kendisinin yetişemediği noktalarda devreye giren konuk fotoğrafçı Hakan Çağlav'ı da takdir etmeden geçmemeli.
Bu çalışmada çağlar önce tuvale işlenen dünyaca ünlü 42 eser 56 gönüllü sanatçının pozlarıyla fotograf karelerinde hayat buluyor. İşte tam da bu noktada sanatçılar sanat için sanat objesi oluyor.
Çok etkileyici bir fikir.
Sergiye gitmek isteyenler için belirtmek isterim ki bu proje özne - nesne ilişkisine başka bir bakış açısı getiriyor. Öncelikle bilinen eserlere sadık kalmamak, imgelerin yenileriyle yerlerini değiştirmek ve atıfta bulunulan yapıtın görsel kodlarını yeniden ele almak anlamına geliyor. Yani benzetme/ benzetmeme fikri projenin bütününde bazen küçük bazen abartılı ayrıntılarla ortaya konmuş.
Sergi 14 Şubat 2014 tarihine kadar Caddebostan Kültür Merkezi'nde sizlere yeni bir soluk getirmek için bekliyor.

KLASİK MÜZİK ROTASI
Bu hafta İstanbullu klasik müzikseverler yine çok şanslı.
Birbirinden iyi konuk orkestralar ve solistler geçidi yaşanıyor.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda ekranlardan aşina olduğunuz çılgın bir yüz, fagot sanatçısı 'in son bestesi Nasrettin Hoca ilk kez seslendirilecek. Çok renkli kişiliğiyle herkesi büyüleyen Süleyman Alnıtemiz'in iyi bir aşçı olduğunu hepiniz biliyorsunuz da bu kadar iyi bir besteci olduğunu biliyor muydunuz?

O halde haftanın ilk rotası:

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası
(Sibelius keman konçertosu, Nasrettin Hoca)
24 Ocak 2014 Cuma
Saat: 20:00
Fulya Kültür Sanat Merkezi
Şef: Burak Tüzün
Solist: Hande Küden
Anlatıcı: Ali Düşenkalkar

Dikkat Dikkat!
Bu konser kaçmaz!

Dünyanın en önde gelen orkestralarından Budapeşte Festival Orkestrası çağımızın en sevilen ve ünlü şeflerinden Ivan Fischer ile İstanbul'da! Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun 2014 senesi boyunca yerleşik orkestrası olan Budapeşte Festival Orkestrası, ilk konserini veriyor. Rus bestecilerin çok sevilen dünyaca ünlü yapıtlarıyla fantastik bir akşama hazır olun.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu
23 Ocak 2014
Saat:
20:00

Bach sevenlere özellikle duyurulur. Bu hafta Milli Reasürans Oda Orkestrası'nın solistleri Hakan Şensoy ve Nilgün Yüksel.
J.S.Bach'ın ikili keman konçertosunu öyle bir yorumlayacaklar ki mest olacaksınız.
Eğer siz de benim gibi viyolonsel sesine hayransanız bu konseri kaçırmamanız için başka bir sebep daha var: . Soloları öylesine güzel çalıyor ki büyülenmemek elde değil. Sıradaki rotamız:
Milli Reasürans Nişantaşı
21 Ocak 2014 Salı
Saat:
19:00

JAZZ ROTASI
İş Sanat
24 Ocak 2014
Saat: 20:00
Luisa Sobral
Bir ses, gitar, kâğıt ve kalem... İşte Luisa Sobral'ın müzik evreninin mütevazı araçları. Portekizli şarkıcı son derece yumuşak, naif ve yansımalarla dolu içgüdüsel müziğinin meyvesi olan The Cherry on My Cake ile son yıllarda caz ve dünya müziği sahnelerinde adından sıkça bahsettirmeye başladı. Brezilya müziğinden ve parlak yaratıcılığından süzülerek oluşturduğu sıcacık albümünün en güzel parçalarını İş Sanat'ta cazseverler için seslendirecek.

Aşkla, sevgiyle, sanatla...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftanın Alternatif Kültür Sanat Rotası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz