Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Enstrümantal' şarkının şarkı sözü davası olmaz

Giriş Tarihi: 1.2.2014

Ferdi Tayfur'un bestesini reklamda enstrümantal olarak kullanan şirkete, şarkının sözlerinin telifine sahip firma dava açtı. Mahkeme "Şarkı, sözsüz kullanıldı" diyerek davayı reddetti

Bestesi Ferdi Tayfur'a, sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a ait "Unutmak İstiyorum" isimli şarkı bir reklam filminin müziği olarak kullanıldı. Reklamda şarkının sözleri yer almadı, yalnızca bestesi kullanıldı. Sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a ait olan "Unutmak İstiyorum" isimli eserin tüm mali haklarının kendi üzerinde olduğunu iddia eden Universal Taksim, 3 yıl önce TBWA Reklam Hizmetleri AŞ.'ye 10 bin TL'lik tazminat davası açtı.

"TAYFUR'DAN İZİN ALDIK"
TBWA'nın avukatı Polat Dilli, "Eserin bestesi Ferdi Tayfur'a aittir. Ferdi Tayfur'a ait Ferdifon Plakçılık Kasetçilik şirketinden alınan muvafakatnameye dayanılarak bu eserin bestesi, reklam filminde kullanılmıştır. Eserin yalnızca müziğinin (bestesinin) kullanılması nedeniyle davacının sözler üzerindeki mali haklarına tecavüz söz konusu olamaz. Davanın reddini istiyoruz" dedi.

EMSAL OLACAK
İstanbul Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi, yalnızca bestenin kullanımında şarkının söz yazarından izin alınmasına gerek olmadığına hükmetti. Kararda "Beste sözsüz de icra edilebilmektedir. Bestenin müstakil kullanımında sözler üzerindeki hak sahiplerinin izni gerekli olmadığından davanın reddine karar vermek gerekmiştir" denildi. Mahkemenin bu yönde ilk olma özelliği taşıyan kararına göre bestesi ayrı, sözleri ayrı olan eserlerin birbirinden bağımsız olarak reklam ve diğer mecralarda kullanılmalarına imkân sağlanmış oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Enstrümantal' şarkının şarkı sözü davası olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz