Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çakma Beethoven' sağır bile değilmiş!

Giriş Tarihi: 7.2.2014

İşitme engelli "Japon Beethoven" Samuragochi'nin bestelerinin başkasına ait olduğu itirafından sonra ikinci skandal: Samuragochi, duyuyor ve konuşuyormuş

Japonya'dan çıkıp dünya çapında üne kavuşan ve işitme engelli olduğunu söylediği için "Japon Beethoven" olarak anılan Mamoru Samuragochi'nin önceki gün bestelerini kendisinin yapmadığını itiraf etmesinin ardından, işitme engeli de olmadığı ortaya çıktı. Yarattığı imaj yerle bir olunca bir skandala imza atan 50 yaşındaki Samuragochi'nin hayalet bestecisi Takashi Niigaki, dün düzenlediği basın toplantısında Samuragochi'nin normal bir insan gibi konuşabildiğini söyledi. Tokyo'da bir okulda müzik eğitmeni olarak çalışan Niigaki, "Tanıştığımızda önce el işaretleri kullandı ve dudak okumaya çalıştı. Ancak sonra açıldı ve sohbet ilerledikçe normal bir şekilde konuştu. Sağır taklidi yapmak onun için son derece güç olmalı" dedi. Önceki gün bestelerini kendisinin yapmadığını itiraf eden Japon Beethoven ise bu iddialara cevap vermedi. Daha önce işitme kaybının "Tanrı'nın kendisine bir armağanı" olduğunu söyleyen Samuragochi'nin müzik notalarını bile yazamadığını belirten Niigaki, "Son olarak evinde buluştuk. Çok iyi konuşabiliyordu. Ancak notaları bile yazamıyordu" diye konuştu. 43 yaşındaki müzisyen Niigaki, Japonya adına Soçi Olimpiyat Oyunları'nda katılan buz patencisi Daisuke Takahashi'nin kendi bestesiyle yarışacağını ve bu nedenle ön plana çıkmaya karar verdiğini söyledi.

CD'Sİ 180 BİN TANE SATTI

Time dergisinin Dijital Çağın Beethoven'ı şeklinde tanımladığı Samuragochi, 15 yıl önce "Hiroşima Senfonisi 1" isimli eserini yazarken tamamen işitme engelli olduğunu ancak bestelerine devam ettiğini söylemişti. Japonya'da 180 bin CD satarak klasik müzik adına önemli bir başarıya imza attığını belirtilen bestecinin eserlerini yayımlayan Japonya resmi yayın organı NHK ise, önceki gün özür dilemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çakma Beethoven' sağır bile değilmiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz