Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'sız 10 yıl

Giriş Tarihi: 8.2.2014 11:54

’ın kurucularından efsane şarkıcı ’nın 10. ölüm yıldönümü

Türkiye'de Anadolu Rock'ın kurucularından olan Cem Karaca'yı kaybedeli 10 yıl oldu.

8 Şubat 2004 yılında kaybettiğimiz için iki etkinlik düzenleniyor.

Etkinliklerden ilki Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen anma konseri. 8 Şubat Cumartesi günü saat 20.00'de Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda gerçekleşecek. Anma gecesinde Cem Karaca ile turneye çıkmış ve birçok anısını paylaşmış müzisyenler sahne alacak. Geçen yıl düzenlenen anma etkinliğinde konser veren Cem'niyet Grubu'nun bu yılki konseri ücretsiz olacak.

İkinci etkinlik ise 8 Şubat Cumartesi saat 19.30'da, İstanbul'daki Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek olan "Cem Karaca'yı Anma Konseri. 1972-74 yılları arasında Cem Karaca'nın da içinde yer aldığı efsane grup Moğollar'ın sahne alacağı konser ücretsiz olacak. Moğollar, nesiller boyunca sevilen ve klasikleşmiş Cem Karaca şarkılarını hayranlarıyla paylaşacak.

1962 yılında Beyoğlu Spor Kulübü'nde arkadaşlarının isteği üzerine şarkı söyleyerek müzik yaşamına başlayan Cem Karaca, çalışmalarına, o dönemin ünlü sanatçılarından İlham Gencer'in desteğiyle grup kurarak devam etti. Daha sonraki yıllarda "Apaşlar", "Kardaşlar", "Moğollar" ve "Dervişan" gibi müzik gruplarının kuruculuğunu yaparak Türkiye'de rock kültürünün güçlü öncülerinden oldu. "Resimdeki Gözyaşları", "Bu Son Olsun", "Dadaloğlu", "Obur Dünya" ve "Namus Belası" gibi dillerden düşmeyen birçok şarkıya farklı yorumuyla hayat veren Karaca, 8 Şubat 2004'te geçirdiği kalp krizi nedeniyle dünyaya gözlerini yumdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cem Karaca'sız 10 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz