Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollywood'un haylaz 'çocuğu' öldü

Giriş Tarihi: 8.4.2014

Oyunculuk kariyerine iki yaşında sessiz filmler döneminde başlayan ve zamanla Hollywood'un en ünlü erkek çocuk oyuncusu olan Mickey Rooney, 93 yaşında hayata veda etti

Hollywood'da yıldız kaymaya devam ediyor. Altın bukleleriyle hatırlanan Shirley Temple'ın şubat ayındaki ölümünden sonra Hollywood'un bu kez en sevilen erkek çocuğu öldü. Deli dolu yaşam tarzıyla ve sahne sanatlarının neredeyse hepsinde sergilediği başarılı performanslarıyla adını sinema ve eğlence sektörünün efsaneleri arasına yazdırmayı başaran ABD'li aktör Mickey Rooney, 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Pazar akşamı Hollywood'daki evinde ölen Rooney'nin uzun süredir sağlık sorunları olduğu, ölümünde şüpheli bir durumun söz konusu olmadığı bildirildi. Henüz 2 yaşındayken, anne ve babasının hazırladığı vodvillerde sahneye çıkan Rooney 91 yaşına kadar oyunculuk yapmayı sürdürdü. 1940'ların en çok kazanan yıldızlarının başında gelen Rooney, 1965 yılına gelindiğinde 200 filmde oynamış ve dönemin parasıyla 3 milyar doları geçen bir servet sahibi olmuştu. Zamanının en ünlü çocuk aktörü olarak sektöre atılan Rooney yıllar boyunca oyunculuğu ve aşklarıyla magazin basınının en çok ilgilendiği yıldızlardan biri oldu. Sinema endüstrisinin kendisini erken yaşlandırdığını söyleyen Rooney, 30 yaşındayken yaptığı "Kendimi 100 yaşında gibi hissediyorum" sözleriyle hafızalara kazınmıştı.

8 EVLİLİK 11 ÇOCUK

Dört kez en iyi erkek ve yardımcı erkek oyuncu dallarında Oscar'a aday gösterilen aktör, 1939'da en iyi çocuk aktör ve 1983'te de özel ödüle layık görüldü. Sahnelerdeki başarısı kadar özel hayatıyla da gündeme gelen 1.57 boyundaki oyuncu, yaptığı 8 evlilikte yedisi erkek 11 çocuk sahibi oldu. İlk evliliğini 21 yaşındayken Hollywood'un gelmiş geçmiş en güzel kadınlarından Ava Gardner'la yapan Rooney, bir sene sonra boşanarak orduya katıldı ve askerlere moral vermek için II. Dünya Savaşı boyunca oyunlar sahneledi. 1960'ta iflas ettiğini açıklasa da ne lüksten vazgeçti ne de sahneleri bıraktı. Mottosu "Asla emekli olma fakat ilham ver" olan Rooney sessiz filmlerde de rol alan son yıldızlardandı. DIŞ HABERLER

SİNEMA YAZARLARI ANLATTI

Sessiz filmden 3D'ye…
UĞUR VARDAN: Kariyerinin 1926'da kısa filmlerde başladığı düşünülürse "sessiz sinema"dan "3D"ye yedinci sanatın geçirdiği tüm evrelerin ilk elden tanığıydı. Onca filmin yanı sıra hayatına sekiz evlilik sıkıştırdı. Ara rollerin sempatik aktörü olarak tarihe geçti.

Bizde de sevildi
CUMHUR CANBAZOĞLU: En büyük başarısı kariyerini uzun bir döneme yaymayı bilmesi. Bir dönem bizde de çok sevilmişti. Star özelliği taşımamasına rağmen, Hollywood şartlarına oyunculuk gücüyle direnen nadir oyunculardan biriydi.

Hep emekçi kaldı
MURAT ERŞAHİN: Çocukluğumda beyazperdenin en hakiki kahramanlarından biriydi. Önemli bir Hollywood figürüydü. Çocuk yıldızlıktan ilerleyen yaşına dek hep emekçi kaldı. Hüzünlü bir tebessümle anımsayacağım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood'un haylaz 'çocuğu' öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz