Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali çiftçinin büyüklüğünü Nasreddin Hoca örneğiyle anlattı

Giriş Tarihi: 8.4.2014 16:26 Güncelleme Tarihi: 8.4.2014 16:27

Eskişehir Valisi, Nasreddin Hoca’nın deyimi ile çiftçinin büyüklüğünü anlattı

Eskişehir Valisi ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı (TDKB) Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna, "Nasreddin Hoca'ya sormuşlar: (Hocam, "padişah mı büyük, yoksa çiftçi mi ?) Hoca hiç tereddüt etmeden (Çiftçi büyük elbet) demiş ve eklemiş; (Çünkü çiftçi buğday yetiştirip vermezse padişah aç kalır) dedi.

Eskişehir 2013 TDKB Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eskişehir Tarım Fuarı'nın açılışına katılan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Eskişehir'in bereketli toprakları, aynı zamanda Nasreddin Hoca gibi büyük şahsiyetleri de bağrından çıkarmıştır. Hocamız "Çiftçi büyük elbet" derken, insan hayatında ve ülke ekonomisinde tarımın olmazsa olmaz gibi yüksek bir öneme sahip olduğunu en veciz şekliyle ifade etmiştir" şeklinde konuştu.

Eskişehir'in tarımdaki ihracatının son beş yıl içinde önemli bir artış kaydettiğini belirten Vali Tuna, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının verilerine göre 2014 yılı Ocak ayında ilimizdeki toplam ihracatın %9'u tarım, hayvancılık ve ormancılık sektörüne aittir.
Bölgesel öncelik ve stratejilerimiz arasında "Güvenli Gıda Üretmek Üzere Kaynakların Verimli Kullanılmasıyla Tarımın Sürdürülebilirliğinin Sağlanması" maddesi yer almaktadır. Bu kapsamda; diğer birçok sektörde olduğu gibi tarımda da mesleki ve teknik eğitimde sektörel ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanamaması tarımda da yapısal dönüşüm ihtiyacını ortaya koymaktadır. Nitelikli tarımsal üretim için donanımlı personeller, ihtiyaç duyulan vasıflı işgücü; tarımın geleceği için hayati öneme sahiptir.

Bir atasözümüz şöyle der: "Çiftçinin karnını yarmışlar, kırk tane gelecek yıl çıkmış." Atalarımız böyle demiştir, çünkü çiftçinin ürünü her yıl bir afete uğramış, o da hep gelecek yıllara umut bağlamıştır. Teknolojinin her alanda insana hizmet sunduğu günümüzde, bu atasözünden alınması gereken en önemli ders "tedbir"dir. Tarımda verimlilik ve kırsal kalkınmanın çeşitli destekleme ve koruma tedbirleri uygulanmasıyla mümkün olacağı bilinen bir gerçektir. Risk faktörlerini azaltan stratejiler geliştirilmesi önemlidir. Üstelik içinde bulunduğumuz küreselleşme sürecinde tarım, Avrupa Birliği ile entegrasyonda öncelikle geliştirilmesi gereken bir sektör olarak belirmektedir."

Her alanda kalkınmış Eskişehir


"Eskişehir'i her alanda kalkınmış görmek en büyük arzumuzdur" diyen Vali Tuna sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eskişehir Valiliği olarak 2023 vizyonumuzu şöyle özetleyebiliriz: Turizmde cazibe merkezi; girişimci ruhuyla lider; yenilikçi ve bilgi odaklı sanayi ve tarımıyla bir üretim merkezi; çevreye ve insana duyarlı müreffeh bir il olmak. Eskişehir Valiliği ve Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilimizin tarımına katkı sağlayacak bu fuara destek vermekten büyük bir memnuniyet içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim. 4. Tarım Fuarı'nın hayırlı olmasını diler, emeği geçenlere teşekkür ederim. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum."

Türkiye'nin Tarım sektörü dünyada önemli bir konumda

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tarım sektörü bölgesinde ve dünyada önemli bir konumda bulunduğuna dikkat çekti.

Genel Müdür Gümüş, "Türkiye tarımsal hasıla değeri itibariyle 2002 yılında 11'inci, Avrupa'da 4'üncü iken bugün dünyanın 7'nci, Avrupa'nın en büyük tarımsal ekonomisi olmuştur. 83 yıldır beklenen Tarım Kanunu'nda içinde olan tarımın temel sorunlarını çözen 16 kanunun hayata geçirilmiştir. Uygulanan etkin ve istikrarlı politikalarla tarım sektörün son 10 yılın 9'unda büyüyerek son yarım yüzyılın en istikrarlı dönemini yakalamıştır. 2002'de 23.7 milyar olan tarımsal milli gelir 2013 yılında 61 milyar dolara ulaşmıştır. Tarımda kişi başına milli gelir bin 64 dolardan 3 bin 483 dolara, tarım ürünleri toplam ihracatı 4 milyar dolardan 17.7 milyar dolara, gıda maddeleri ihracatı 3.7 milyar dolardan 16.7 milyar dolara yükselmiştir" dedi.

775 milyon Türk Lirası üretim ve kullanım desteği verildi


Genel Müdür Gümüş, "Yerli tohumculuk desteklendi, tohum üretimimiz yüzde 411 arttırılarak 145 bin tondan 742 bin tona yükseldi. Sertifikalı tohum, fidan üretim ve kullanım desteği olarak bugüne kadar 775 milyon Türk Lirası ödeme yapıldı. 2013 yılında 74 ülkeye 127 milyon dolar tohumculuk ihracatı yapıldı. Dolayısıyla tohum ithal eden bir ülke konumundan tohum ihraç eden bir ülke konumuna yükseldik. Doğal afetlere karşı çiftçinin emeğini koruyan tarım sigortası uygulaması başlatıldı. Kuraklık, don ve diğer tabi afetlerden çiftçimizi korumak için sigorta poliçe bedelinin yüzde 50'sini karşılıyoruz. Kırsal kalkınma hamlesi başlatıldı. Tarımsal sanayi tesisleri kuran girişimcilere yüzde 50 hibe desteği sağlandı. Çiftçimizin tarlada, bahçede en çok kullandığı tarımsal makine ve ekipmanlara yüzde 50 hibe desteği veriliyor, verilmeye de devam edecek. Kırsal kalkınma destekleriyle 4 bin 700'den fazla tarımsal sanayi tesisi ve 220 bini aşkın makine, ekipman alımı için toplam 1.9 milyar lira hibe ödemesi yaptık. Bu projeleriyle 42 bin kişiye iş imkanı sağlandı" diye konuştu.

Tarım alanındaki 2023 hedeflerini de anlatan Genel Müdür Gümüş, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ufuk çizgimiz olan 2023 yılına doğru ilerlerken sürdürülebilir büyümesini devam ettiren tarımsal gayri safi yurt içi hasılası 150 milyar dolara ulaşmış, tarımsal ihracatı 40 milyar doları aşmış, parçalı arazileri birleştirerek 14 milyon hektar alanda arazi toplaştırmasını tamamlamış, 8,5 milyon hektarlık sulanabilir alanın tamamı suya kavuşmuş bir Türkiye temel hedefimizdir."

4. Eskişehir Tarım Fuarı'nın açılışı, Tepebaşı Belediyesi Çamlıca Kapalı Pazar Yeri'nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılışa Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın yanı sıra Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Çankaya, ETO Başkanı Metin Güler ve çok sayıda davetli katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali çiftçinin büyüklüğünü Nasreddin Hoca örneğiyle anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz