Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tezbih: Gelenek gelecektir

Giriş Tarihi: 10.4.2014 11:04 Güncelleme Tarihi: 10.4.2014 11:05

Yüzyıllar içinden süre gelen Türk Tezhip Sanatının çağdaş yorumlarının yer aldığı sergi "IX.İstanbul Lale Festivali" kapsamında,İstanbul Taksim Maksem sergi salonunda gerçekleştiriliyor.

Türk Tezhip sanatında ilklerin duayen hocası Münevver ÜÇER ve Kaya ÜÇER'den Tezhipli üç boyutlu eserleri (Tezhip Heykelleri) sanatseverler ile bu sergide buluşuyor.

"Gelenek Gelecektir" felsefesiyle kurallarına sıkı sıkıya bağlı olduğu Tezhip sanatına çağdaş bir yaklaşım getiran Münevver ÜÇER Hat sanatının elbisesi olarak adlandırılan Tezhip sanatını çağdaş bir yaklaşımla yorumlayarak bir potada eritip sanatta evrensel olabilmenin yollarını kendine hedef aldı.

Nakkaş Kaya ÜÇER ise yıllardır süre gelen kalemişi sanatının restorasyon ve tasarım uygulamalarının yorumlarını , güncel konsept tasarımı ile Lale devrinin süsleme unsuru olan "eklektik" tarz bezemelerle bizlerle buluşturuyor. Altın varak uygulamaları,ahşap,tuval üstü çalışmaları ve kağıt yüzey değerlendirmeleriyle sanatçı yenilikçi tarzını sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Sanatçının bu sergide 3 adet eserinin yanısıra Münevver ÜÇER ile birlikte gerçekleştirdikleri 5 adet Tezhip heykeli de sergileniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tezbih: Gelenek gelecektir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz