Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sezai Karakoç Bab-ı Ali'den taşındı

Giriş Tarihi: 29.4.2014 09:27

Şair ve fikir adamı Sezai Karakoç'un yaklaşık 50 yıldır Cağaloğlu'nda bulunan Diriliş Yayınları bürosu, Derin Han otel yapılacağı için Haseki'deki yeni adresine taşındı.

Sezai Karakoç'un ziyaretçilerini ağırladığı, gençlerle sohbet ettiği Diriliş Yayınları, Derin Han'ın otel olması sebebiyle Cağaloğlu'nu terk ediyor. Yayınevi Haseki'deki yeni yerine taşınırken Üretmen Han'da açılacak küçük büroda kitap satışı devam edecek.

Sezai Karakoç, Haseki'deki yeni büroda misafirleriyle sohbet etmeye devam edecek.


HASEKİ'YE TAŞINDI

Sezai Karakoç, 1960 Nisan ayında Diriliş Dergisi'ni çıkarmaya başlamış, sonrasında ise Diriliş Yayınları'nı kurmuştu. Önce Cağaloğlu Çatalçeşme Sokak'taki Üretmen Han'da 30 yıla varan bir zaman diliminde kalan yayınevi sonra, yine aynı sokaktaki Derin Han'a taşınmış, yaklaşık 20 yıldır da burada hizmet veriyordu. Diriliş Yayınları artık Haseki Tramvay durağı yakınlarında, Molla Gürani Cd. No: 57'de 2. Kat'taki bir apartman dairesinde bulunuyor. Karakoç'un yine her gün 16.00'dan sonra yayınevinde olması bekleniyor.


GÜNDE 50 ZİYARETÇİ

Diriliş dergisi gerek edebiyatımız gerekse düşünce hayatımız için bir okul oldu ve çok sayıda aydın ve sanatçı yetiştirdi. Cağaloğlu'ndaki Diriliş Yayınları herkese açıktı. Akademisyenler, ilim adamları, şairler, yazarlar, esnaf herkes Sezai Karakoç'un misafiri olur, sohbet ederdi. Günde ortalama 50 kişiyi misafir eden yayınevinin trafiği oldukça yoğundu. Diriliş zor zamanlarda İslam davasına sahip çıkan, Müslümanları uyanıp kendine gelmesi için uyaran bir hareket. Sezai Karakoç hatıralarında Diriliş'i şöyle anlatıyor: 'Düşünüşte bir tazelenmeye ve yenilenmeye ihtiyaç vardı. Bir süredir daldığım metafizik düşüncelerde kendini ifade için beni zorluyordu. Bu fevkalade şartlar içinde doğdu Diriliş. Basubadelmevt'in karşılığı olarak 'Diriliş'i bulmuştum"

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezai Karakoç Bab-ı Ali'den taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz