Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karikatürist 'dan sergi

Giriş Tarihi: 30.4.2014 16:48

'ın kişisel sergisi “Taksim Tenakuz” 29 Nisan-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında Karşı Sanat-Versus Art’ta görülebilir.

Karikatürist kimliği ile tanıdığımız , bu sergisinde bambaşka bir yönüyle karşımıza çıkıyor. Mizahi bakışını ve ironik yaklaşımını resimlerinde de sürdüren sanatçı, yıllardır dergilere yaptığı çizgi-roman ve karikatür çalışmalarında ve bu sergisinde, hala yaşadığı, Taksim-Cihangir'e odaklanıyor. Bunu da daha çok "gece yaşamak" üzerinden yapıyor. İstanbul'un, özellikle Taksim'in geçmişinin lanetlerle dolu olduğuna inanan sanatçı, bunun aynı zamanda tılsımlı bir durum olduğunun da altını çiziyor.

Küratörlüğünü Firdevs Kayhan'ın yaptığı sergi geçmişin karanlık nesnelerini alıp onlarla ne yapacağımızı bilmemiz için bize yeni yollar tarif ediyor. Işıklı gece hayatının sokaklarını anlatan karakterleri hem gizemli, hem tanıdık. Boysal bize geceleri gösterirken kendi iç dünyasını aslında bizim kendi deneyimlerimizle sorgulamaya, anlamaya, dışa vurmaya davet ediyor. Gördüklerimizi bir yandan hatırlıyoruz, diğer yandan da eserlerde gördüğümüz gerçeklik aklımızı çeliyor, sokakta peşimize takılıyor.

Sergi süresinde Bahadır Boysal' ın Aya Kitap'tan çıkacak olan "Osmanlı İşkenceleri" albümü de yer alacak.

Bahadır Boysal Kimdir?

1976 yılında Adana'da doğdu. 1994-2000 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun olup aynı Üniversitede yüksek lisansını da tamamladı. 19 yılı aşkın süredir, Leman ve L-Manyak mizah dergilerinde çizmektedir. 19 Mart 2010'da vizyona giren Büşra filmi sanatçının Leman Dergisinde çizdiği aynı adlı hikayenin sinema uyarlamasıdır. Sanatçı aynı zamanda filmin senaristliğini de yapmıştır. 2000 yılında başlayan ve uzun yıllar, öncelikle kendi işlerinden oluşan, sonrasında genç yeteneklere de yer verilen Atom mizah dergisinin editörlüğünü yapmıştır. Bahadır Boysal'ın 1999'da yaptığı Amerika yolculuğunda dünyaca ünlü çizgi roman kuruluşu DC Comics 'in The Big Book of Vice serisinde yer almıştır. 1999/ İngiltere-Loaded Magazin Dergisinde Cybersex konusuna dair illüstrasyonları bulunmaktadır. 2012- Harakiri Mizah – Çizgi roman ve Kültür Dergisinin kurucularındandır. Çizgi albümleri; Mankurt- Osmanlı işkenceleri (2003),.Islak köpek (2003), Sanal Simge (2003). Uyuşturucuya Karşı Mücadele Çizgi roman serisini 2003'de hazırlamıştır. Sanatçının katıldığı sergiler arasında "İstanbul" Balkan Consulat – Avusturya (2002), "Padişahın Burnu" (Die NasedesSultans) Almanya (2008), "Turkartoon" Hollanda (2012) sayılabilir. Bahadır Boysal İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karikatürist Bahadır Boysal'dan sergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz