Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cannes'a katılan İranlı oyuncuya kırbaç tehdidi

Giriş Tarihi: 24.5.2014 10:17 Güncelleme Tarihi: 24.5.2014 16:41

İran'da büyük tepki çeken aktris 'nin kırbaç cezası alması gündeme geldi.

İran'da mahkemeye başvuran grup, Hatemi'nin önce hapse atılmasını daha sonra da kamu önünde kırbaçlanmasını istedi.
Grup cezanın, İslami Ceza Kanunu'nun 638. maddesinde yer aldığını belirtti. Hatemi'nin İslam yasalarını çiğnediğini söyleyen öğrenciler cezanın en kısa sürede gerçekleştirilmesini talep etti.

'Kabul edilemez' denmişti

Hatemi, Cannes'da festival başkanı Jacob'u yanağından öpünce İran'da gündeme oturmuştu. İran Kültür Bakanı Yardımcısı Hüseyin Nuşabadi, Hatemi'nin sergilediği davranışı 'Kabul edilemez' olarak değerlendirmişti. Hatemi'nin hareketlerinin İranlıların dini inançlarıyla çeliştiğini söyleyen Nuşabadi, "İranlı kadın imajının dünyada zedelenmemesi için uluslararası toplantılara bir İranlı kadın olarak katılanlar, İranlıların onur ve iffetini dikkate almalı" demişti.

Özür gecikmedi

67. Cannes Film Festivali'nde tokalaştığı jüri başkanı Gilles Jacob'u ardından da yanağından öpmesi sebebiyle ülkesi İran'da büyük tepki çeken aktris özür diledi.

İran Sinema Kurumu'na bir mektup gönderen Hatemi, 'Bazı insanların duygularını incittiğim için üzgünüm, özür dilerim' ifadelerini kullandı.

'Öpüşmemek için tokalaştım' iması

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın aktardığı mektupta Hatemi, 'kendisinin İslami kurallara saygı duyduğunu ancak jüri başkanı Jacob'un bunları yaşından ötürü unuttuğunu' savundu. 'Yanaktan öpüşmeyi önlemek için giriştiği önleyici tokalaşma hareketinin bu sebeple sonuçsuz kaldığını' belirten Hatemi, "Her ne kadar bu açıklamaları yapmaktan utansam da, içine düştüğüm kaçınılmaz durumu anlamayanlar için detaylara girmekten başka çarem yok" ifadelerini kullandı.

'Benim için bir dededen farksız'

Hatemi yeniden Jacob'un 83 yaşında olmasına atıf yaparak "Kendisi benim için aynı zamanda ev sahibi de olan yaşlı bir dede gibi" dedi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cannes'a katılan İranlı oyuncuya kırbaç tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz