Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman Hamdi Bey satıştan çekildi

Giriş Tarihi: 28.5.2014 11:10

Pazar günü rekor kırması beklenen Osman Hamdi Bey tablosu Cami Önü, müzayededen çekildi. Resmin gizemli sahibine karşı bir başka varisin dava açtığı duyuruldu. Sanatçının yine rekor kırması beklenen bir başka resmi de 2012'de Antik AŞ tarafından son anda satıştan çekilmişti.

Türk resminin en pahalı ressamı Osman Hamdi Bey'in yeni bir rekor kırması beklenen Cami Önü diye bilinen tablosu, Pazar günkü müzayededen çekildi. Antik AŞ'nin düzenlediği müzayedede, tablonun 10 milyon lira açılış fiyatıyla artırmaya sunulacağı duyurulmuştu.Teması, tekniği gibi bütün özellikleriyle bir Osman Hamdi Bey tablosu olduğu konusunda uzmanların mutabık kaldığı resmin orijinalliğini, sanatçının torunu Prof. Dr. Edhem Eldem de teyid etmişti. Antik AŞ, resmi müzayedeye veren kişininin ismini gizli tutarken, yapıtın eski Gebze Belediye Başkanı Mustafa Zeki Bey koleksiyonundan günümüze geldiğini duyurdu. Anlatılanlara göre Kaplumbağa Terbiyecisi rekor fiyata satılınca resmin sahipleri değerini anlamış ve dikkat çekmemesi için tablonun üzerini örtmüştü. Bir köşkte yıllarca üzeri örtülü olarak bekleyen Cami Önü tablosu, sonunda Antik AŞ'nin müzayedesiyle gün yüzüne çıkmıştı. Sanat dünyasında Nişantaşı'nda yaşayan yaşlı bir kadına ait olduğu söylenen tablo, son dakikada hakkında açılan dava nedeniyle tekrar depoya kaldırıldı. Edinilen bilgilere göre, aynı aileden biri resim üzerinde miras hakkı iddiasıyla mahkemeye başvurunca satış durduruldu. Böylece, sanat piyasasının yeni rekorlarından biri de ertelenmiş oldu.

Osman Hamdi Bey'in bir başka resmi de rekor beklentisiyle müzayedeye çıkmış ama satılamamıştı. Kasım 2011'de İsmail Cem'in aile koleksiyonunda yer alan Osman Hamdi Bey'in "Huzur" adlı tablosu, 9 milyon dolar (bugünkü kurdan 18 milyon TL) başlangıç bedeliyle satışa çıkarıldı. O zaman esere, sadece iki kişi talip olmuş, fiyat 9 milyon 150 bin dolarda kalınca, müzayedeyi yöneten Turgay Artam tarafından eserin satılmayacağı açıklanmıştı..

Rekor kıran ressam

Kaplumbağa Terbiyecisi, 2004'te o dönemin rakamlarıyla 5.5 trilyon liraya (3.9 milyon dolar) satın alındığında Türkiye'nin hem en pahalı hem en çok tanınan tablosu olmuştu. 2008'de sanatçının 'İstanbul Hanımefendisi' Londra'da 8 milyon lirayla (6.5 milyon dolar) satılıp rekoru yeniledi. 2012 yılında Sotheby's 'Kuran Okuyan Adam'ı 3 milyon pounda, 2012 yılında Antik A.Ş. 'Vazo Yerleştiren Kız'ı 3.2 milyon liraya sattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Hamdi Bey satıştan çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz