Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üsküdar asırlık camisine kavuşuyor

Giriş Tarihi: 9.7.2014 16:17

Üsküdar'daki tarihi Kartalbaba Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle yeniden inşa ediliyor.

Üsküdar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Nuhkuyusu Caddesi'nde dergah olarak 1787'den önce yapılan Kartalbaba Camii, bakımsız ve metruk halden kurtarılıp eski haline getirilecek.

Projeler hazır

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait caminin yenilenme ihtiyacı ortaya çıkınca, "Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik" kapsamında ayrılan ödenekle rölöve, restitüsyon ve restorasyon için projeler hazırlanarak, caminin inşası başlatıldı.

1 Yıl sonra açılacak

Yeniden inşa çalışmaları kapsamında, tekke mahalli olarak kullanılan saha yeniden düzenlenecek, buraya Üsküdar Belediyesi tarafından bir öğrenci yurdu yapılacak. Altına 2 katlı bir otoparkın da ilave edileceği cami ve bakıma alınan Kartalbaba türbesi, 1 yıl sonra açılacak.

1942'de çökmüştü

Kaynaklara göre, Kartal Ahmed Efendi, Şeyh Ahmed Kartal ve Şeyh Kartal isimleri ile anılan tekke, Kadiri Tarikatı'ndan Kartal Baba lakaplı Şeyh Ahmed Efendi tarafından kuruldu.
Kare planlı olarak yığma taştan yapılan ve zamanla bakımsız kalan bina, tekke ve zaviyelerin kapatılmasının ardından tamamen harap duruma düşerek, 1942'de tamamen çökmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üsküdar asırlık camisine kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz