Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rami Kışlası'nda ilk adım

Giriş Tarihi: 5.8.2014

250 yıllık tarihi Rami Kışlası aslına uygun olarak restore edilecek. Kışla şehir müzesi, kütüphane ve alışveriş merkeziyle yeni çekim merkezi olacak

Eyüp Toptan Gıda Pazarı'nın yer aldığı Rami Kışlası'nın yıllardır beklenen restorasyon çalışması için ilk adım atılıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında kütüphane-müze olarak restore edilmesi beklenen kışlanın projeleri tamamlanmasına rağmen gıda toptancılarının çıkmaması nedeniyle çalışmalara başlanamadı. TOKİ ile yapılan anlaşma sonucunda Kayaşehir'de yeni bir toptan gıda merkezi yapılması kararlaştırıldı. Yeni merkezde çalışmalar sürerken, tarihi kışlanın restorasyonu için de ihaleye çıkıldı.

200 BİN METREKARELİK YAPI

Kışla müze, kütüphane, alışveriş ve 200 bin metrekarelik peyzaj düzenlemesiyle İstanbul'un en önemli odak noktalarından biri olmaya aday gösteriliyor. Proje kapsamında, tarihi binanın yeri, boyutları, ulaşılabilirliği, müze programına uygunluğu göz önünde bulundurularak, "Şehir Müzesi" olması kararlaştırıldı. Kışlanın tamamlanmasıyla birlikte çevresindeki yapıların da iyileştirilmesi öngörüldü. Tek bir kapıdan girişin yapılacağı müzede, bununla birlikte ziyaretçilerin gezebileceği büyük bir avlu ve iç mekanlar inşa edilecek. Koridorlarla geçişlerin sağlanacağı avluda, sergi salonları ve gezi mekanları yapılacak. Ayrıca, ziyaretçiler için kafeteryalar, kitapçı dükkanları, hediyelik eşya satış birimleri ile geleneksel el sanatlarının yapımını, tanıtımını ve satışını içeren atölyeler de yer alacak.

3 MİLYON KİTAP YER ALACAK

Mevcut tarihi binanın dokusunu bozmamak için bitişiğine kışla yapısına uygun, çağdaş teknoloji kullanılarak yapılacak kütüphane 3 milyon kitap kapasitesi ve sınırsız dijital kayıt imkanı ile 75 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak. 250 yılı aşkın tarihi geçmişe sahip bina, Osmanlı Padişahı III. Mustafa döneminde askeri ihtiyaçlar için yapıldı. Kışla, Selimiye ve Davutpaşa kışlalarından sonra en büyük askeri bina olarak yapıldı. Kışla Cumhuriyet döneminde de bir süre askeri üs olarak kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rami Kışlası'nda ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz