Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Parkinson hastasıydı'

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Hafta başında hayatını kaybeden Oscar ödüllü ABD'li ünlü oyuncu Robin Williams'ın karısı Susan Schneider, eşinin parkinson hastası olduğunu söyledi. Schneider yaptığı açıklamada, "Robin'in, henüz kamuoyuna duyurmadığı parkinson hastalığının erken evresiyle, endişe ve depresyonla mücadele ederken cesur davrandığını" belirtti. Susan Schneider, Robin Williams'a parkinson teşhisinin ne zaman konulduğu ve ünlü oyuncudaki semptomları konusunda bilgi vermedi. Ölü Ozanlar Derneği ve Can Dostum filmleri ile Türkiye'de ve dünyada geniş hayran kitlesi edinen 63 yaşındaki Oscar ödüllü ünlü oyuncu Robin Williams, hafta başında Kuzey Kaliforniya'daki evinde ölü bulunmuştu. Willams'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Marin Bölgesi Polis Şefliğinden Teğmen Keith Body, topladıkları tüm kanıtların ünlü oyuncunun kendisini kemerle asarak intihar ettiğini gösterdiğini açıklamıştı.

6 Milyon hasta var

Beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı olan parkinsona yakalanan ünlüler arasında, aktör Michael J. Fox, pop yıldızı Linda Ronstadt, boksör Muhammed Ali ve Papa 2. Jean Paul bulunuyor. Dünyada 6 milyon kişinin parkinson hastası olduğu biliniyor.

'İntihar tarif edilmemeli'

ABD'li oyuncu Robin Williams'ın ölümünün medyada veriliş biçimi, ABD İntiharı Önleme Vakfı görevlisi Christine Moutier tarafından eleştirilmişti. Williams'ın ölümünün ardından yaşananları değerlendiren psikiyatrist Arif Verimli, "İntihar etme biçimi detaylı anlatılarak özendirici hale getirildi. İntihar haberlerinin film senaryosu gibi dramatize edilerek topluma verilmesi çok yanlış. İntiharın şekli şemaili tarif edilmemeli. Dramatize edilmemeli. Sanki adamın kurtuluşu gibi gösterilmemeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Parkinson hastasıydı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz