Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pekin Kitap Fuarı'nda Türkiye esintisi

Giriş Tarihi: 28.8.2014

Türkiye, onur konuğu olduğu Pekin Kitap Fuarı'nda gövde gösterisi yaptı. 3 bin kitap, 20 yayınevi ve çok sayıda sergiyle ziyaretçileri büyüledi...

Çin'de yapılan Pekin Uluslararası Kitap Fuarı, Türkiye'yi temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı'nın katılımıyla açıldı. Başkent Pekin'deki Çin Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarın Türkiye standının açılışında konuşan Arıcı, Türkiye'nin 932 metrekarelik alana kurulan üç ayrı stantta sunumları gerçekleştirecğini söyledi. Türkiye ana standında 3 bin eserden oluşan kitap sergisini ziyaretçilerin ilgisine sunacaklarını söyleyen Arıcı, bu bölümde çocuk ve gençlik yayınlarına özel yer ayrıldığını anlattı. Arıcı, fuar süresince Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen dokuz telif ajansının da profesyonel görüşmelerde bulunacağını belirtti. 20 yayınevi için özel olarak oluşturulan stantlarda da Türkiye'ye ait edebi eserlerin Çinli kitapseverlerle buluşacağını ifade eden Arıcı, ulusal sergiler standında ise "Çin'den Görünen Osmanlı Sergisi", "Anadolu Halk Oyuncakları Sergisi" ve "Kubbeler Dijital Sergisi"nin ziyaretçilerin beğenisine sunulacağını kaydetti.

FATİH PROJESİ ANLATILACAK

Eğitimde tablet bilgisayarların kullanıldığı FATİH Projesi'nin de anlatılacağı fuarda, Piri Reis ve Orhan Kemal'i tanıtan paneller de düzenlenecek. Arıcı, yabancı film kotasından da faydalanmak istediklerini ve Çin'in 50 yabancı film kotasına en az üç Türk filminin dahil edilmesi için görüşmelerde bulunduklarını aktardı. Fuar 31 Ağustos'a kadar sürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pekin Kitap Fuarı'nda Türkiye esintisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz