Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korsana hapis yolu

Giriş Tarihi: 2.9.2014 15:36

Korsan kitap basan ve dağıtımını yapan iki kişiye daha hapis cezası verildi. Mahkeme sanıkların devam eden davalarını göz önünde bulundurarak infazın ertelenmemesine karar verdi. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu “Bunlar Türkiye’de ilk." dedi.

Korsan kitap basan ve dağıtımını yapan iki kişiye daha hapis cezası verildi. Mahkeme sanıkların devam eden davalarını göz önünde bulundurarak infazın ertelenmemesine karar verdi. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu "Bunlar Türkiye'de ilk. Bunlar verilen ilk hapis cezaları. Devam eden 800'ün üzerinde korsan davası var. Davaların hapis cezasıyla sonuçlanması bizi umutlandırıyor. Diğer davaların da peşi peşine sonuçlanmasının bekliyoruz" dedi.

Nureddin D. ile ilgili Bakırköy 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi tarafından, sanığın daha önceden de almış olduğu ve ertelenen cezaları göz önüne alınarak, 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Mahkeme "yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşmadığından", "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına" kararını verdi. Bunun yanında aynı davadan yargılanan Ali D., Erdoğan G., Selçuk D. hakkında 8 bin 100'er TL adli para cezası verildi. Mahkeme baskınlarda el konulan matbaa makineleri ve diğer aletlerin ise müsaderesine kararlaştırdı.

Diğer davada ise yine aynı mahkeme tarafından Mehmet Y.'ye de 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası verildi. Mahkeme sanık hakkında yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşmadığından hükmün geri bırakılmamasına, el konulan matbaa makineleri ve diğer aletlerin müsaderesine karar verdi.

Davalarla ilgili görüşünü aldığımız Muharrem Kaşıtoğlu "Sonuçlanan davalar bizim takip ettiğimiz davalardan. Daha önce Ali Y.'ye hapis cezası çıkmıştı. TBYM'nin takip ettiği, yakaladığı, dosyalarını takip ettiği davalar. Bunlar Türkiye'de ilk" diye konuştu. Korsan ürün satmanın hırsızlıktan farkı olmadığını söyleyen Kaşıtoğlu "Kitap başta olmak üzere fikri eserlerin, basılı ve dijital korsancılığı ceza olarak karşılığı olan suçlar. Ama uygulamasında temel sorunlar; davalar çok uzun sürüyor, hukuk sistemimiz tarafından masum bir suçmuş gibi bakılıyor" dedi.

TBYM Genel Sekreteri Av. Melahat Boran ise "Haklarında hapis cezası verilenler sıradan kitap satanlar değil tüm Türkiye'nin korsan ağını oluşturanlar. Hepsinin haklarında onlarca dosya var. Yargıtay süreci var ama hâlâ bu işe devam edebiliyorlar. Bu düşündürücü ve üzücü bir durum" diye konuştu. Cezaların alt sınırdan verildiğini söyleyen Boran "Davalarda iyi hal hükümleri bunlara uygulanabiliyor. Hapis cezalarının çıkmasına seviniyoruz, bunlar cesur kararlar. Yine de bununla ilgili Türkiye'de çok yol katedilmesi gerekiyor" dedi.

İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi geçen şubat ayında, Türkiye'nin en büyük kitap korsanlarından Ali Y.'yi 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsana hapis yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz