Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Macera, suç ve komedi bu filmde

Giriş Tarihi: 17.9.2014 10:45 Güncelleme Tarihi: 17.9.2014 10:56

Bu cuma vizyona yeni bir film giriyor. Kanunsuzlar adındaki bu film içinde hem suç hem de komedi unsurlarını bir arada bulunduruyor. Yönetmen koltuğundaysa Barış Erçetin bulunuyor. Erçetin'le ilk sinema filmi çalışması olan Kanunsuzlar hakkında konuştuk.

Kanunsuzlar filminin hikayesini ve karakterlerini bize anlatabilir misiniz?

Kanunsuzlar'da iki ana karakter etrafında şekilleniyor hikaye; İso (Orhan Eşkin) ve Cengo (Bülent Çolak). Bu karakterlerden Cengo ağır basan karakter ve bir şeklide İso'nun aklına girerek kendilerini acayip bir maceraya sokuyor. Cengo aslında İso'ya oranla daha az tutunabilen bir karakter, İso ise Cengo'dan daha saf ve hayatta kalıp yaşayabilmek için kendine göre bir yol tutturmuş. Çok karmaşık insanlar değiller kendilerine göre bir öğretileri var ve saygı görmek istiyorlar aslında çok derinlerde.

Neyi gördüğünüzde bu filmle ilgili "başardım" dersiniz?

Bu soruya nasıl cevap verebileceğimi bilemedim. 'Başardım' demek benlik bir kelime değil tam olarak. Ama hep bir sinema filmi çekmek istemiştim sanırım bunu başardım, dolayısıyla bu filmle ilgili başardım demem için 19 Eylül'de vizyona girmesi yeterli olacak benim için.

Türk sinemasının geldiği noktaya dair neler düşünüyorsunuz?

Türk sineması bir noktaya gelmeye çalışıyor devamlı ama bunun daha hızlı ve kuvvetli bir gelişime girmesi için her türlü hikayeye büyük yapımcılarında para yatırması gerekiyor. Bence seyirciyi seyirciden fazla kodlayıp kendilerine sınırlar yaratıyorlar ve aslında çoktan olmamız gereken yerlere hala varamıyoruz ve Türk sinemasının geldiği noktayı konuşurken aslında ne kadar fırın ekmek yememiz gerektiğini konuşuyoruz içten içe.

Artık günümüzde çok fazla film çekiliyor, film çekmek için imkanların çoğalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İmkanların çok olması harika birşey. Ama asıl önemli olan imkanlar değil farklı ve özgün hikayeler bulmamız.

Sizce Türkiye'de film eleştirisi yapılmıyor mu?

Az yapabilen var, film eleştirmek beğendim veya beğenmedim üzerine kurulu Türkiye'de genelde. İyi bir eleştiri yazabilmek için alt yapınızın çok iyi olması gerekir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macera, suç ve komedi bu filmde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz