Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bu yıl çok bonkör

Giriş Tarihi: 30.9.2014 10:46

(DT), 5 bölgede 7 yeni eseri seyircisiyle buluşturacak.

DT'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2 prömiyerin yanı sıra geçen sezon Ankara ve İstanbul tiyatrolarının en beğenilen 4 oyunu Mevlana-Aşk ve Barış Çığlığı, Bernarda Albanın Evi, Euridicenin Elleri ve Hamlet Makinesi ile perdelerini açmaya hazırlanan , 5 bölgede 7 yeni eseri seyircinin seyircinin beğenisine sunacak.

Moliere'nin Hastalık Hastası oyunu ile ilk prömiyerini 1 Ekim'de Bursa'da yapacak olan DT, yeni oyunlarından Töre'yi Konya'da, Gülünç Kibarlar'ı ise Sivas'ta 2 Ekim günü sahneye sunacak.

BAYRAMIN 4. GÜNÜNDE 4 PRÖMİYER

DT, Kurban Bayramı'nda da 4 ayrı sahnede 4 yeni oyun sahneleyecek.

Geçtim Ama Tiyatrodan, Hedda Gabler, Yeşilçam ve Kuaförde Bir Gün, Devlet Tiyatrolarının bayram prömiyerleri. Henrik Ibsen'in Hedda Gabler adlı oyunu Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesinde, Uğur Saatçi'nin yönettiği Yeşilçam Küçük Tiyatroda ve Pervin Ünalp'in Kuaförde Bir Gün eseri ise Altındağ Tiyatrosunda 7 Ekim günü prömiyer yapacak.

Kosova'nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllarda yaşanılan bürokratik engellerin yazar Yeton Neziray tarafından hicvedildiği İstanbul Devlet Tiyatrosunun Geçtim Ama Tiyatrodan isimli oyunu da bayramın dördüncü günü seyirci ile buluşacak.

DEVLET TİYATROLARININ EKİM PRÖMİYERLERİ

Ekim ayında DT'de prömiyer yapacak diğer oyunlar ise şöyle:

"Ankara Devlet Tiyatrosu'nun Shakespeare Zorda, Alacaklılar, Satıcının Ölümü ve İyiyim; İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun Güneş Batarken Bile Büyük, Paşa Paşa Tiyatro ya da Ahmet Vefik Paşa; İzmir Devlet Tiyatrosu'nun Kurban ve Kibarlık Budalası; Bursa Devlet Tiyatrosunun Kanlı Nigar; Adana Devlet Tiyatrosu'nun Macun Hokkası; Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun Rulet; Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun Bekçi Murtaza; Antalya Devlet Tiyatrosu'nun Daniş Çelebi ve Sümbül, Erzurum Devlet Tiyatrosunun Deli İbrahim, Konya Devlet Tiyatrosu'nun Misafir ile Van Devlet Tiyatrosu'nun İntiharın Genel Provası."

ANKARA'DA 28 OYUN

Ülke genelinde ekim ayı içerisinde 8'i çocuk toplam 61 oyunu seyircisiyle buluşturacak Devlet Tiyatroları, Ankara'da ise 28 oyun sahneleyecek.

Ankara Devlet Tiyatrosunun ekim ayı programında sahnelenecek eserler haftalık sıralamaya göre şöyle:

"Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesinde Hedda Gabler, Satıcının Ölümü, Kösem Sultan; Büyük Tiyatroda Teneke, Machbeth, Hedda Gabler; Şinasi Sahnesinde Alacaklılar, Nereye; Küçük Tiyatroda Yeşilçam, Karlar Kraliçesi, Ramiz ile Jülide; Akün Sahnesinde Shakespeare Zorda, Keloğlan Keleşoğlan, Çalıkuşu, Vanya Dayı; Altındağ Tiyatrosunda Kuaförde Bir Gün, Nalınlar; İrfan Şahinbaş Tiyatrosunda Bernarda Albanın Evi, Hayvan Çiftliği, Stüdyo Sahnede Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Bizim Yunus, İyiyim; Oda Tiyatrosunda Mevlana-Aşk ve Barış Çığlığı, Nehir; 75. Yıl Sahnesinde Euridicenin Elleri, Hüzzam, İyiyim ve Tatbikat Sahnesinde ise Aklımdaki Kadınlar, Kontrabas ve Kuğunun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet Tiyatroları bu yıl çok bonkör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz