Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"40 Kapılı Şehir" UNESCO dünya miras listesi için hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 24.10.2014 12:11
40 Kapılı Şehir UNESCO dünya miras listesi için hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlığın çalışmaları sonucunda yapılan "1001 Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak adlandırılan Ani Tarihi Kenti, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınmıştı. Bakanlığın şimdiki hedefi ise 2016'da asıl listeye girerek insanlık mirasında hak ettiği yeri bulması.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Anadolu'daki bütün kültürlerin korunması ve insanlık mirasına armağan edilmesinde kararlı olduğunu ifade etti. Çelik: "Kültürel ve tarihi değerlere, dünya tarihinin geçmişte önemli bir bölümünü oluşturan ve geleceğe dair bölümünde önemli bir rol üstlenen bir millet olarak sahip çıkıyoruz" dedi. Çelik, Ermeni kültürünün Türkiye'deki önemli durak noktası Ani Tarihi Kenti'nde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Çelik, "Ermeni halkı bu topraklarda dünya mirası bırakan halklardan biridir ve Ani Tarihi Kenti onların izlerini bize, bugüne taşıyan önemli bir mirastır. Bizler de bugün bu mirası gelecek nesillere hazırlamak için var gücümüzle ve çok yönlü çalışıyoruz. Hedefimiz 2016'da Ani Tarihi Kenti'nin, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesidir" dedi. Ermeni kültürünün izlerinin devamlılığı bu topraklardaki kültürel zenginliğin bir göstergesi olduğuna değinen Çelik, bu kültürel mozaiğin ahengini yitirmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Çelik, Ani Tarihi Kenti'nde yapılan çalışmaların da kültürel varlıklara sahip çıkıldığının bir göstergesi olduğunu vurguladı. Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"Ani Tarihi Kenti'nin 2016 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi için 2006 yılından bu yana Danışma Kurulunun görüş ve önerileri doğrultusunda kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan çevre düzenlemeleri kapsamında da Tarihi Kent'te ihtiyaç duyulan gişe, turnike, sinevizyon odası gibi ziyaretçi donatı faaliyetleri, bilgilendirme-yönlendirme levhaları ve yürüyüş yolları yapılacak. Bunlarla birlikte Tarihi Kent'te kullanım ve dolaşımdan kaynaklı oluşan birçok sorun çözümlenecek.

Ani Ören Yeri çalışmaları, Bakanlığımız koordinasyonunda Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin farklı disiplinlerden öğretim üyelerinin katılımıyla oluşturulan Ani Ören Yeri Danışma Kurulu ve uluslararası kimliğe sahip danışmanlarla yürütülüyor. Ve Prikitch Kilisesi ile Mren Katedrali'nin restorasyonu çalışmalarına Ermenistan'dan uzmanlar da katılacak.

Ayrıca Bakanlığımız, Ani'deki restorasyon çalışmalarını, World Monuments Fund (Dünya Anıtlar Fonu) ile uluslararası mali ve teknik işbirliği içinde götürüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"40 Kapılı Şehir" UNESCO dünya miras listesi için hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz